Все повече немски църкви отказват да благославят еднополови бракове
![]()
Все повече католически епархии в Германия отхвърлят националните разпоредби за благославяне на еднополови двойки, заявявайки, че те противоречат на учението на Ватикана.
На 5 август Аугсбург, Айхщет, Пасау и Регенсбург се присъединиха към Кьолн, отказвайки да приемат разпоредбата Segen spendet Liebe Kraft (Благословията дава сила на любовта), която подкрепя благославянето на еднополови и „необичайни“ двойки.
Епархиите твърдят, че разпоредбите противоречат на Fiducia Supplicans, декларация на Ватикана от 2023 г., която позволява само „кратки, спонтанни“ ритуали, а не структурирани церемонии. Аугсбургската епархия критикува германската програма за насърчаване на „церемонии за благословения“, които включват четене на библейски пасажи, музика и шествия.
Говорител на Кьолн заяви, че фокусът им е да „уверят хората в Божията близост“, като същевременно се придържат към църковното учение.
Някои епархии обаче, като Майнц, Трир и Лимбург, са приели разпоредбите.
Епископ Петер Колграф от Майнц насърчи църковните служители да ги използва, докато епископ Хайнер Кох от Берлин заяви, че няма да благослови лично подобни съюзи, но няма да наказва свещениците, които го правят „след пастирски разговор“.
Ватиканът не е коментирал.
PREMIER CHRISTIAN NEWS
Вашият коментар