Числа, глава 28 Д

0

ПРАЗНИКА НА БЕЗКВАСНИТЕ ХЛЯБОВЕ „Седем дни ще ядеш безквасно; и седмият ден ще бъде празник на Господа. Безквасно ще се яде през седемте дни; и да не се намери у тебе нищо квасно, нито да се намери у тебе квас, из всичките твои предели. И в онзи ден ще обясниш на сина си: Това правя…

Числа, глава 28 Д

Числа, глава 28 Д

ПРАЗНИКА НА БЕЗКВАСНИТЕ ХЛЯБОВЕ

Седем дни ще ядеш безквасно; и седмият ден ще бъде празник на Господа. Безквасно ще се яде през седемте дни; и да не се намери у тебе нищо квасно, нито да се намери у тебе квас, из всичките твои предели. И в онзи ден ще обясниш на сина си: Това правя поради онова, което Господ ми стори, когато излязох от Египет. Изх.13:6-8

Празника на Безквасните хлябове е познат като Хаг ХаМмаццот и се празнува 7 дни. Началото на празника е един ден след началото на празника Пасха и продължава от 15-21 Нисан. През това време се яде само безквасен хляб. Този празник не се обезличава от празника на Пасхата защото го допълва и подчертава.

За нас, повярвалите в Христос, празника Пасха, на който нашия Господ е бил разпънат и принесен като жертвен Агнец се допълва с откровението което носи празника Безквасните хлябове. Този хляб символизира делото на Христос – Истинския хляб, слязъл от небе, Който ни е донесъл Евангелието, благата вест без примеси, без човешки измислици и предания. При това, Исус Христос не просто е носил неподправената Божия истина – самият Той е бил самата Истина.

Христос казва в 6 глава на Евангелие по Йоана:
Аз съм хлябът на живота. (ст.45)
Аз съм хлябът, който е слязъл от небето. (ст.41)
Аз съм хлябът на живота; който дойде при Мене, никак няма да огладнее, и който вярва в Мене, никак няма да ожаднее. (ст.35)

Последната Пасха, в която е участвал Господ Исус Христос, е била и първата Господна трапеза на Спасителя с учениците му. Ние, повярвалите в Него не празнуваме Пасха, защото символът на празника вече е изпълнен. Агнеца е принесен! Белега на Неговата кръв вече защитава повярвалите в Христос. Безквасния хляб, Неговото Слово се чете, изповядва и проповядва за спасение. По тази причина ние участваме в трапезата Му, както е заръчал Христос и както апостолите му са приели от Него и са ни предали на нас.

В Първото си послание към църквата в Коринт (и към нас), апостол Павел пише:
„Защото аз от Господа приех това, което ви и предадох, че Господ Исус през нощта, когато беше предаден, взе хляб, и като благодари, разчупи и каза: Това е Моето тяло, което е [разчупено] за вас; това правете за Мое възпоминание. Така взе и чашата след вечерята, и каза: Тази чаша е новият завет в Моята кръв; това правете всеки път, когато пиете, за Мое възпоминание. Защото всеки път, когато ядете този хляб и пиете [тази] чаша, възвестявате смъртта на Господа, докато дойде Той.1Кор.11:23-26

Господната трапеза, която ние празнуваме, ни припомня жертвата на Божия Агнец Исус Христос и ни приобщава към жертвата Му и към разломеното Му тяло, та ние които сме мнозина, сме едно тяло, една църква, глава на което е Христос.

Апостол Павел казва: „Затова нека празнуваме не със стар квас, нито с квас на злоба и нечестие, а с безквасни хлябове на искреност и на истина.“ 1Кор.5:8

Следва продължение…

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.