Църковни лидери с призив за опазване на околната среда

0

Все повече религиозни лидери призовават своите църкви да предприемат действия във връзка с климатичната криза.

 

По-рано този месец папа Франциск призова религиозните лидери да водят „уважителен и устойчив начин на живот“ за…

Църковни лидери с призив за опазване на околната среда

Църковни лидери с призив за опазване на околната среда

Църковни лидери с призив за опазване на околната среда
Все повече религиозни лидери призовават своите църкви да предприемат действия във връзка с климатичната криза.

 

По-рано този месец папа Франциск призова религиозните лидери да водят „уважителен и устойчив начин на живот“ заради бързо затоплящия се климат.

 

„Наложително е религиите, без да попадат в капана на синкретизма, да дават пример и да работят заедно. Не за вашите собствени интереси или за тези на една партия, а за интересите на нашия свят“, каза той.

 

Франциск добави, че „промяната в начина на живот“ също е от съществено значение за опазването на околната среда и за даването на пример.

 

„Трябва да променим начина си на живот и следователно да образоваме хората да живеят прост и братски начин на живот. Това е незаменимо действие, което трябва да води към съзерцание“, каза папата.

 

На фона на продължаващата война в света, папата добави, че настоящият човешки конфликт „разделя нациите“ и възпрепятства колективните действия за промяна на околната среда. Въпреки че папата спомена за глобалните войни, францисканският свещеник Херминио Араухо е на мнение, че политически войни съществуват и на екологичния фронт. Херминио Араухо предупреждава, че „радикалните групи“ създават „отрицателно въздействие“ в преговорите срещу изменението на климата. Независимо дали някой е вляво или вдясно на политическата сцена, той защитава послание за „интегрална екология“, което включва колективни християнски действия за грижа за околната среда.

 

Немският вестник Evangelische Zeitung наскоро публикува проучване на фондация „Конрад Аденауер“, което показва, че по-възрастните хора са по-загрижени по въпросите на околната среда и „са по-загрижени за опазване на климата в ежедневието“, отколкото по-младите възрастови групи. Базираното в Германия проучване разкрива, че за хората във възрастовата група от 16 до 25 години тази цифра е само 22 процента в сравнение с тези на възраст от 66 до 75 години, където е 46 процента. За тези на възраст над 75 години цифрата се е увеличила до 62 процента, когато става дума за начин на живот, който да е „по-благоприятен за климата“.

 

Въпреки това, когато изследователите питат доколко е важна вегетарианската или веганската диета, по-младите хора вярват, че това е по-важно за по-възрастните поколения. Най-малко 34 на сто от хората под 25 години смятат, че това е „много важно или донякъде важно“. Хората над 56 години са по-малко склонни да поддържат същите възгледи при 10 процента.

 

Базираните на страх нагласи около климата се наблюдават повече сред младите хора и тези, живеещи в определени географски райони. Страхът от „промяната на климата поради глобалното затопляне“ е висок сред 16- до 25-годишните – 35 процента. Тези над 75 години са по-малко уплашени, но цифрата остава над средната – 19 процента. Най-малко 90 процента от жените се страхуват повече от бъдещето в сравнение с мъжете. В допълнение, тези, които живеят в градски райони (71 процента) и в западната част на Германия (71 процента) показват повече основани на страх нагласи в сравнение с тези, които живеят на изток (64 процента) и в по-селски среди (65 процента).

 

CNE NEWS

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.