Псалом 128

0

Аудио прочит от актьора Манол Къков. Текстът е от Библия, нов превод от оригиналните езици (СВТ). Използван с разрешение от ББД. 

Тема и структура на псалома

“Поклонническа песен.” Не е много ясно как този псалом може да бъде следващата стъпка в изка…

Псалом 128

Псалом 128

Аудио прочит от актьора Манол Къков. Текстът е от Библия, нов превод от оригиналните езици (СВТ). Използван с разрешение от ББД. 

Тема и структура на псалома

“Поклонническа песен.” Не е много ясно как този псалом може да бъде следващата стъпка в изкачването на поклонниците, но несъмнено това е песен на един по-зрял и опитен вярващ, който си припомня за живота, изпълнен още от младостта му с мъка и страдание. Може би изкачването, или напредъкът, в този псалом в сравнение с предишния може да се види в това, че в известен смисъл придобиването на търпение е по-висша степен на духовно израстване или поне по-трудна благодат от семейната любов. Вероятно, ако знаехме повече за пътя на поклонниците към храма в Ерусалим, тогава бихме могли да видим причината за реда на тези псалми, но тъй като не разполагаме с тази информация, нямаме друг избор, освен да приемем подредбата на псалмите такава, каквато е. Днес не ходим на подобни поклонения в Сион и това каква е причината песните в този Псалтир на поклонниците да са подредени именно по този начин в никакъв случай не е жизненоважна информация и от липсата й страда само нашето любопитство.

Изобщо не е необходимо този псалом да бъде свързван с периода след вавилонския плен; всъщност по своето съдържание той е по-подходящ за време, когато враговете все още не са надвили над израилтяните дотолкова, че да отведат народа в далечна земя. Това е едновременно тъжен и изпълнен с твърда решимост химн. Макар и тежко поразен, страдалецът не е загубил кураж и ни най-малко не отстъпва пред врага, а дръзко му се противопоставя. Това е селска песен, пълна с образи, взети от земеделието, която много напомня за библейските книги “Рут” и “Амос”.

Псалмопевецът пее за изпитанията на Израел (ст. 1-3), Божията намеса (ст. 4) и неблагословеното състояние на враговете на Израел (ст. 5-8).“

(из “Съкровищницата на Давид” от Чарлз Спърджън)

Пълни коментари на Псалмите от Чарлз Спърджън можете да намерите тук – www.facebook.com/PsalmiBiblia/

Ако имате желание да изучавате Библията или да прочетете всички Псалми, но все още не разполагате с книжно копие на Свещеното писание, можете да си закупите от тук https://bit.ly/3rDCOcN.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.