Албания и Италия със сделка за бежанците

0

Италия сключи двустранна сделка с Албания за прехвърляне на молбите за убежище на хиляди хора към балканската държава.

 

По същия начин, както беше направено в миналото с Либия и Тунис, протоколът, подписан от италианския премиер Джордж…

Албания и Италия със сделка за бежанците

Албания и Италия със сделка за бежанците

Албания и Италия със сделка за бежанците
Италия сключи двустранна сделка с Албания за прехвърляне на молбите за убежище на хиляди хора към балканската държава.

 

По същия начин, както беше направено в миналото с Либия и Тунис, протоколът, подписан от италианския премиер Джорджия Мелони и нейния колега в балканската страна Еди Рама, предвиждаше прехвърлянето към Албания на до 36 000 молби за убежище годишно и изграждането на албанска земя на центрове за идентификация и контрол, до които ще бъдат транспортирани мигранти, спасени в италиански води.

 

Съгласно споразумението, съобщи британският новинарски уебсайт BBC, около 3000 души, пристигащи в италиански води на месец, ще бъдат задържани в два центъра близо до албанското северозападно пристанище Шенджин, докато молбите им за убежище се разглеждат. Италианското правителство ще покрие всички разходи, италиански персонал ще управлява центровете и всички операции ще бъдат съгласно италианското законодателство.

 

Въпреки че проектът беше блокиран от Конституционния съд на Албания, за да се гарантира, че няма да противоречи на конституцията на страната, сделката получи зелена светлина от съдиите в края на януари.

 

Над 155 000 мигранти са влезли незаконно в Италия през 2023 г., около 50% повече в сравнение с 2022 г. Контролът върху миграцията беше една от звездните мерки на кампанията на Джорджия Мелони на изборите през 2022 г. и тя спечели. Поради тази причина, президентът на Италианския евангелски алианс (AEI), Джакомо Чиконе, смята, че споразумението с Албания може да се разглежда като „политически отговор на министър-председателя, особено на нейните поддръжници (…) Те виждат това като последователен и ефективен опит да блокира незаконната имиграция, докато нейните опоненти го виждат като поредното пропагандно действие“.

 

Лидерът на това евангелския алианс в Италия казва, че подобни протоколи „не са нови“ в западните страни. В Австралия администрацията настани много мигранти в офшорни центрове, а Европейският съюз плати на Турция да спира мигрантите, особено по време на сирийската криза.

 

„Споразумението между Италия и Албания е постигнато с подкрепата на висши европейски лидери“, казва Чиконе, въпреки че не е сигурен дали целият проект е „добро решение“. „Аз лично смятам, че разходите за управление на офшорни/ чуждестранни центрове са по-високи. И възникват много други въпроси и проблеми. Не искам да съм предубеден, но честно казано, не мога да го видя като положителен пробив за проблема. Освен това ще бъде необходимо да се позволи на неправителствени организации и трети лица да оценят спазването на човешките права в центровете“, казва евангелският лидер.

 

Чиконе посочи необходимостта подобни сделки да отговарят на правните рамки на страните. Независимо от това, „сребърната подплата“ на целия дебат, казва Чиконе, е „разбирането, че някои големи проблеми изискват държавите да работят заедно“.

От Албания, генералният секретар на Евангелския алианс на Албания (VUSH), Алесио Сема, обяснява, че мнозина в страната подкрепят споразумението с Италия. „Младите хора напускат страната ни окончателно, а от друга страна сме готови да приемем бежанци. Много хора се уплашиха, тъй като смятаха, че нямаме капацитет да приемем толкова голям брой емигранти.

 

Причините албанското правителство да одобри сделката с Италия са свързани с „миграционния опит“, който страната е имала в миналото, „включително войната в Косово, а също и афганистанските бежанци“, както и убеждението, че страната е „доказала, че може да се грижи за бежанците“, казва Сема.

 

На заден план остава и надеждата Албания да се присъедини към Европейския съюз. „Албания е кандидат и ако сме на път да се присъединим към Европейския съюз, трябва да бъдем в помощ на страните членки. По този начин отношенията се укрепват и Албания показва, че е в състояние да се погрижи за миграцията, която е огромна тема, обсъждана през последните години“.

 

Въпреки че Италия и Албания имат свои собствени реалности, евангелистите и в двете страни се позовават на общите библейски принципи. „Вярваме, че трябва да приветстваме и помагаме на нуждаещите се“, казва Алесио Сема, „нашето отношение към въпроса за миграцията е положително, тъй като сме призовани да показваме Христос,  и точно това, което Исус би направил“, отбелязва той.

 

На практика Албанският евангелски алианс е създал група за организиране на „практическа помощ“ в областта на миграцията. „Трябва да имаме предвид, че миграционните ситуации дават нулеви шансове на албанците да се срещнат с бежанците. Бежанците се изпращат да останат на определено място без връзка отвън”. Ето защо Евангелският алианс в Албания има за цел да „предлага специална помощ чрез местните църкви и организации (…) Има медицински организации, организации за грижи за деца и други социални или хуманитарни организации, готови да предоставят помощ. Това е начинът, по който можем да допринесем и да помогнем на тези, които идват в страната ни”.

 

В Италия Чиконе подчертава, че Евангелският алианс отдавна мисли за бежанците и също работи за тях. „Преди петнадесет години, като Италиански евангелски алианс, ние изразихме, че двете основни библейски категории, които трябва да се вземат предвид при интеграцията, са гостоприемство и отговорност“.

 

„От една страна, евангелските църкви са места, където християните живеят заедно по този модел и той работи добре! Като Италиански евангелски алианс, ние популяризираме този модел като имаме Неделя на бежанците, спонсорирана от Световния евангелски алианс, която все повече и повече църкви празнуват в Италия. От друга страна, Божият народ трябва да даде системни отговори на своята общност и ние не искаме да отстъпим от този ангажимент. Библейските категории са наистина полезни за преосмисляне на социалната архитектура и дори на самата Европа. 

 

Религиозните групи „могат да играят решаваща роля“ в много социални предизвикателства, включително управление на миграцията. Например, „молбите за убежище за религиозно преследване не могат да бъдат правилно оценени без прякото участие на религиозните общности, към които хората принадлежат. Като Италиански евангелски алианс, ние си сътрудничим с правителството в тази посока за преследваните християни. Окуражени сме от това, но виждаме и много предизвикателства“, казва Чиконе.

 

Лидерът на Италианския евангелски алианс завършва с предупреждение: „Всеки път, когато едно правителство каже „Можем да се справим сами!“, често прави големи грешки“.

 

Евангелски фокус

Photo: Refugee Migrant Children Center

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.