ЧЕТВЪРТА КНИГА НА ЦАРЕТЕ, глава 18б

0

ДУХОВНИ УРОЦИ И ИМУНИТЕТЧетиво с продължение… „Той (цар Езекия) върши това, което бе право пред Господа, точно като баща си Давид: събори високите места…„ Цар Езекия е един от най-ревностните духовни реформатори на Стария Завет. Той е следвал примера на своя пра-отец Давид, като е забранил поклонението по високите места. А „високите места“ са били популярни сред…

ЧЕТВЪРТА КНИГА НА ЦАРЕТЕ, глава 18б

ЧЕТВЪРТА КНИГА НА ЦАРЕТЕ, глава 18б

ДУХОВНИ УРОЦИ И ИМУНИТЕТ
Четиво с продължение…

„Той (цар Езекия) върши това, което бе право пред Господа, точно като баща си Давид: събори високите места…

Цар Езекия е един от най-ревностните духовни реформатори на Стария Завет. Той е следвал примера на своя пра-отец Давид, като е забранил поклонението по високите места. А „високите места“ са били популярни сред народа олтари за жертвоприношения, издигнати според желанието, разбирането и начина по който са искали поклонниците, а не според Божията воля и водителство. Бог никога не е одобрявал тази практика защото това е водило хората до своеволия в богопоклонението, разкол в служението, разединение между народа и духовно падение, но преди Езекия никой от другите добри царе, не е намерил силата и смелостта да ги забрани. 
Езекия обаче го е направил!
Поклонението по „високите места“ съответства на народностните религиозни обичаи в наше време – курбани, носене на амулети за здраве, успех или уроки, изнасяне на храна за мъртви, кукерски маскаради и какви ли не традиции дошли от езическите времена. Тези съвременни „високи места“ се приемат за израз на вяра и духовност, и това е така, но не са вяра в истинския Бог, не са вдъхновени от Духът на Господа, нито са мотивирани от неговото Слово.

Много често това се върши защото „всички го правят„, без хората да осъзнават, че това е езическо поклонение, водено и движено от бесовете. По някога дори посветени християни, от „кумова срама“, не се противопоставят на тези традиции. Едни, за да не развалят отношенията си с роднини и приятели. Други си казват „няма страшно, та това са само народни традиции…“, а трети искат да похристиянчат обичаите и да ги използват за разнообразие. Малко обаче са като Езекия и не се колебаят твърдо да се противопоставят на тази вредна и фалшива духовност.
Вие от кои сте?

Следва продължение…

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.