Тъмната страна на видеоигрите

0

Екстремистките групи използват една от най-популярните форми на забавление в света – видеоигрите, като опасен инструмент за вербуване.

 

Сред мишените са уязвими тийнейджъри. Един изследователски екип разкрива тази тенденция, за д…

Тъмната страна на видеоигрите

Тъмната страна на видеоигрите

Тъмната страна на видеоигрите
Екстремистките групи използват една от най-популярните форми на забавление в света – видеоигрите, като опасен инструмент за вербуване.

 

Сред мишените са уязвими тийнейджъри. Един изследователски екип разкрива тази тенденция, за да помогне на органите на реда и родителите да осъзнаят по-добре опасността. Игрите станаха толкова популярни, че около 216 милиона американци се смятат за геймъри. Това е повече от половината население на страната. И днешните игри съвсем не са безобидни, за добро – и за лошо.

 

„В момента разглеждам по-тъмната страна на игрите и как те се използват за радикализиране и мобилизиране на радикални мрежи“, казва д-р Рейчъл Коуърт, директор по изследванията на Take This, организация с нестопанска цел за психично здраве, намаляваща стигмата и увеличаване на подкрепата за психичното здраве в игрите.

 

Нейният колега, Алекс Нюхаус, е заместник-директор на Центъра за тероризъм, екстремизъм и борба с тероризма в Института за международни изследвания Мидълбъри в Монтерей. Заедно те стоят зад новаторско проучване за еволюцията на игрите и използването на платформата за насърчаване на екстремни идеологии и радикализация.

 

„Аз лично се фокусирам върху крайната десница – и изглежда, че крайната десница е най-заинтересована от използването на платформи за игри“, каза Нюхаус. „Но джихадистите и ислямистите – те също се ангажират с платформи за игри. Те се опитват да вербуват тийнейджъри и юноши.“

 

За тези, които вярват, че те или техните деца са в безопасност от екстремна пропаганда, Лигата за борба с клеветата установи, че близо един на всеки четирима души е изложен на идеологии за превъзходство на бялата раса в интернет. Това са около 54 милиона американци.

 

„Това е малка група от хора, но това е много мощна група“, казва д-р Koуърт. „Беше толкова шокиращо за мен, че числото е цели 23 процента, това е толкова голям процент. Как е възможно това?“

 

Толкова е шокиращо, че се превръща в катализатор за двамата експерти да се потопят в изследването, за да повишат осведомеността. Един аспект зад тази тенденция е комбинирането на видео игри с платформи за стрийминг или приложения за социални мрежи.

 

„Discord и Twitch, които не са игри – ние ги наричаме Gaming Adjacent Platforms“, казва Нюхаус. „Неща като Minecraft и Roblox – които имат някаква интерактивност, това са игри.“

 

Като се има предвид това припокриване, играчите могат да предават поточно сесии за игри на живо или да се свързват с напълно непознати чрез чатове и форуми. Което може да бъде страхотно, но и опасно.

 

„Проблемът е, че растежът на социалните мрежови пространства на игри експоненциално изпревари начина, по който индустрията на игрите поддържаше тяхното умереност“, казва д-р Koуърт.

 

Discord е известен като „вашето място за разговори“. Той предоставя на геймърите (или на всеки със смарт телефон) възможността да говорят чрез глас, видео и текст. Той беше конкретно идентифициран в проучването на Института за стратегически диалог от 2020 г. като център и общност за десен екстремизъм. В Европа координаторът за борба с тероризма на страната удвои това предупреждение – каза, че екстремистите все повече присъстват в пространствата за дигитални игри.

 

„Те не трябва да играят играта с непознат – точно както вие не бихте се разхождали в парка с непознат“, казва д-р Коверт. „Ако някой каже „хей, защо не напуснеш това пространство за игри и не дойдеш да се присъединиш към тези други хора на сървър на трета страна“, това обикновено е червен флаг – особено за по-малките деца.“

 

Това означава, че родителите трябва редовно да следят мобилните устройства на своите деца и да знаят с кого "играят" те, за да ги предпазят.

 

Източник: Christian Headlines

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.