Псалом 52

0

Аудио прочит от актьора Манол Къков. Текстът е от Библия, нов превод от оригиналните езици (СВТ). Използван с разрешение от ББД. 

Тема на псалома

“За първия певец.” Ръководителят на хора, който е удостоен с честта да пее тържествени химни в прослава …

Псалом 52

Псалом 52

Аудио прочит от актьора Манол Къков. Текстът е от Библия, нов превод от оригиналните езици (СВТ). Използван с разрешение от ББД. 

Тема на псалома

“За първия певец.” Ръководителят на хора, който е удостоен с честта да пее тържествени химни в прослава на Бога, не бива да пренебрегва изпълнението и на песни, оплакващи греховността на човешката природа. Това е вторият път, когато той изпълнява този псалом (вж. Псалом 13), и следователно трябва да прояви още повече усърдие. “По мелодията на махалат” (СВТ), или “На духов инструмент” (БЛБ’2001). Тази фраза или посочва някаква конкретна мелодия (най-вероятно траурно-тържествена), или препоръчва използването на определен музикален инструмент като основен; тази инструкция не присъства в първата версия на псалома (Псалом 13), което ни кара да й обърнем по-голямо внимание. Еврейската дума “махалат” може да означава и “болест”. И наистина, този псалом е ПЕСЕН ЗА БОЛЕСТТА НА ЧОВЕЧЕСТВОТО, за смъртоносното и наследствено заболяване, наречено грях. “Поучение на Давид.” Това е второто допълнително уточнение, липсващо в Псалом 13, което показва, че поуката в псалома трябва да бъде приета много сериозно. Въпреки приликите между този псалом и Псалом 13, той не е негово преработено копие; това е негов втори вариант, написан от същия автор, който е направил и някои промени.

В този псалом отново виждаме грешната човешка природа, която ни е представена с почти същите боговдъхновени думи. Не всички повторения са безполезни. Човек учи бавно и затова има нужда да му се повтаря. Давид имаше богат житейски опит и беше разбрал, че човек не става по-добър с течение на времето. В Свещеното Писание няма излишни повторения и изглежда за съществуването на този втори вариант на Псалом 13 си има причина, затова нека го разгледаме с голямо внимание. Няма съмнение, че на 53-годишна възраст този псалом ще е много по-разбираем за нас, отколкото когато сме били на 13 години. Също така би било добре, преди прочита на това тълкувание, да се погледне отново коментарът на Псалом 13.”

(из “Съкровищницата на Давид” от Чарлз Спърджън)

Пълни коментари на Псалмите от Чарлз Спърджън можете да намерите тук – www.facebook.com/PsalmiBiblia/

Ако имате желание да изучавате Библията или да прочетете всички Псалми, но все още не разполагате с книжно копие на Свещеното писание, можете да си закупите от тук https://bit.ly/3rDCOcN.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.