Мултиетническа църква предалага надежда на парижани

0

В комунистическо, социалистическо и консервативно предградие на Париж звучи песен на помирение и единство, a заедно с нея и послание, което привлича хора от различен произход.

    

„Смятам, че не е нужно да строя църковн…

Мултиетническа църква предалага надежда на парижани

Мултиетническа църква предалага надежда на парижани

Мултиетническа църква предалага надежда на парижани
В комунистическо, социалистическо и консервативно предградие на Париж звучи песен на помирение и единство, a заедно с нея и послание, което привлича хора от различен произход.

    

„Смятам, че не е нужно да строя църковна сграда. По-скоро рябва да построя място, където хората ще бъдат обичани, ще бъдат променяни от Светия Дух и от силата на Бога“, казва френският пастир Иван Карлуе. Той е основател на църквата, която носи името на Мартин Лутър Кинг в квартал Кретей в Париж. Той черпи вдъхновението си от посланието на лидера на гражданските права за безусловна любов.

 

„Обичайте хората такива, каквито са и не се опитвайте да ги накарате да изглеждат като вас, а просто ги обичайте и ги запознайте с единствения Бог, и това ще ги промени“, казва Карлуе.

 

Подобно на Мартин Лутър Кинг, Карлуе казва, че той също е имал мечта да създаде място, където чернокожите, белите и хората от друг расов произход могат да се съберат и да отразяват разнообразието на Париж.

 

„Когато Бог ме призова да Му служа, Той ме повика да бъда служител в региона на Париж. И така, когато дойдох тук, разбрах, че повече от 50 процента от децата в района на Париж имат баща или майка от африкански произход, така че повече от 50 процента от новородените бебета са със смесена кръв и това ми харесва."

 

Мечтата на Карлуе вече е реалност. „Сега в църквата имаме 20 процента изцяло чернокожи. 10 процента са бели. 10 процента са азиатци. И 60 процента не могат да бъдат определени“, смее се той. Те носят цвета на Исус!"

 

И това послание за любов, споделено между различни раси, е обединяваща сила за положителна промяна.

 

"Това според мен е най-трогателният и най-необикновен аспект на тази църква. Всички култури са представени", добавя той.

 

„Наистина се насладих на посрещането тук. Наистина чувствам любовта“, казва Даниел, който редовно присъства.

 

MLK сега е една от най-големите евангелски църкви в страната, което накара френския вестник Le Monde да нарече Иван Карлуе изгряваща фигура във френското протестантско движение.

 

Църква "MLK", която е на около 10 км югоизточно от Париж, е доста забележителна по своите размери. В цяла Франция има около 2500 евангелски църкви. Средната църква има около 100 души. Църква "MLK" е започнала с 20 души преди 17 години и днес е над 3000 хиляди души."

 

По време на скорошна служба през уикенда 76 души от различни слоеве на живота и расови среди изповядваха вяра в Исус Христос във водното кръщение.

 

„Не сме виждали толкова много хора да идват при Исус Христос, както е в момента. Бог се движи във Франция, както никога досега, казва Карлуе пред CBN News.

 

Евангелистите съставляват едва два процента от населението тук и техният брой расте. Неотдавнашен доклад установи, че евангелистите бързо стават мнозинство във френския протестантизъм.

 

Карлуер казва, че пандемията е довела до още по-голям брой, тъй като нови хора се включват в онлайн богослуженията на църквата.

 

„Вече достигаме над 30 до 40 хиляди души всяка седмица и когато погледнем анализите в Гугъл, виждаме, че много невярващи ни гледат, а това е много радващо за нас.“

 

Поради ръста на членовете църквата се нуждае от по-голямо място за срещи. Така през септември 2021 г., новата сграда на църква "Мартин Лутър Кинг", отвори врати в югоизточните предградия на Париж.

 

На цена от 30 милиона долара фондация управлява сградата, която служи отчасти като църква и отчасти като читалище или културно средище.

 

И поради влиянието му в общността, пастир Карлуе казва, че местните власти са били много щастливи да дадат повече от 3 000 000 долара във фонда на сградата.

   

„Затова можем да имаме пари от държавата, правителството, окръга и т.н., всички те дават на фондацията, фондацията е собственик на сградата, а църквата отдава сградата под наем“, обясни той.

 

Църковните служби се провеждат събота и неделя в 1000-местната аудитория на сградата. През останалата част от седмицата тя е отворена за общността под наем.

 

Различни компании са провеждали модни ревюта, автомобилни ревюта и музикални концерти в сградата. Членове на други религиозни групи също са провеждали своите събития тук.

 

Карлуе го вижда като модел за онези хора, които обикновено не са привлечени от "църковната сграда" сама по себе си, и не биха влезли в класическа църква, за да бъдат запознати с Евангелието.

 

„Целта ми е евреи, мюсюлмани, атеисти, политици, художници, всички те, да бъдат обичани от Бога, да бъдат трансформирани от Неговия Свети Дух и да се обичат един друг, както направи Мартин Лутър Кинг“, заяви той.

 

Въпреки непоколебимите светски традиции, с които е известна Франция, пастир Карлуе казва, че Бог работи в страната и това, което Той прави в църкви като "MLK", е доказателство за делото на Светия Дух.

   

„Така че сега наистина предвкусваме рая“, казва пастирът.

 

CBN News

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.