Лазаровден

0

Днес, събота, 8 дена преди Възкресение Христово, по традиция честваме Лазаровден. В опитите си да разбера повече за празника от доверен източник, потърсих в нета какво се прави на този ден. Понеже исках да издиря какво прави този празник по-различен…

Лазаровден

Лазаровден

Лазаровден
Днес, събота, 8 дена преди Възкресение Христово, по традиция честваме Лазаровден. В опитите си да разбера повече за празника от доверен източник, потърсих в нета какво се прави на този ден. Понеже исках да издиря какво прави този празник по-различен от другите – в крайна сметка, ако празниците си приличат, защо уж ги правим така различни?

 

И най-първата статия, която ми попадна, бе за това „какво да НЕ правим на Лазаровден“. Любопитството у мен се усили като басовете на безумен звукорежисьор в кварталната кръчма след 22 часа и с неприлична доза нетърпение се зачетох.

 

Няма да ви предавам цялата информация, но най-важното, което ми се представи в тази статия, бе: работата. Човек НЕ трябва да върши работа на Лазаровден.

 

И ако се чудите кому е нужно това правило, не, тази забрана, не сте единствени. На този ден отбелязваме едно от чудесата на Исус – ама истински чудните Му чудеса: възкресяване на мъртвец. Исус възкреси приятеля Си Лазар, когото обичаше, и всички, видели чудото се смаяха, с изключение на фарисеите, които искаха да убият Исус – даже и самия Лазар да пратят обратно в гроба.

 

Ако не сте запознати, главната причина фарисеите да искаха да убият Исус бе свързана със съботата – и с това, че Неговите „изцеления“ са всъщност работа и така Той нарушава съботата, даже се прави на Бог, като казва, че е Господар на съботата.

 

И в днешно време традицията по нашите земи гласи, че на този ден не трябва да се работи. Ами да, не трябва! Събота е, и ако събирате съчки за огрев – ще ви убият с камъни (вижте Числа 15:30-36). Но ако погледнете хубаво контекста, ще видите, че проблемът не беше събирането на дърва – проблемът беше надменното отношение на човек към Божията заповед. Този проблем ни разяжда още от едемската градина, когато Адам и Ева имаха същото надменно отношение спрямо Божията заповед – и умряха.

 

Драги приятели, Исус не дойде на земята, не умря и не възкръсна (Себе Си, но и Лазар), за да спазваме или да не спазваме определени правила за работа. Да си почиваме в един ден от седмицата, който да отделим за Бога, е нещо богоугодно – но по-богоугодно е да вършим Неговата воля, като показваме любовта Му към другите хора. Да, дори към онези, които не искат да я видят и приемат, като фарисеите.

 

Както е казал проповедникът: бойте се от Господа и пазете заповедите Му, това е всичко за човека.  

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.