Китай кара християни да заменят изображения на Исус с президента комунист

0

Опитите за пропаганда в бедната провинция са поредния знак за консолидацията на властта на Си Цзинпин.

На хиляди християни от селски райони на Китай им е било казано да махнат изображенията на Исус, кръстовете и стихове от Библията от техните домове, като част от опитите на държавната пропаганда да „трансформира религиозните вярващи в партийни вярващи”.

South China Morning Post (SCMP) съобщава, че представители на Комунистическата партия на Китай (КПК) са посетили домове на вярващи в област Юган, провинция Джиангси, където приблизително 10 процента от населението са християни. Те са накарали жителите да сменят личните си религиозни символи с плакати на президента Си Цзинпин; повече от 600 са сменили християнските символи в техните домове, а 453 са поставили портрети на комунистическия лидер, според SCMP.

Усилията са част от правителствена кампания за облекчаване на бедността в региона, тъй като, някой членове на КПК вярват, че вярата на семействата е причина за техните финансови неволи, съобщава SCMP. Подмяната на изображенията в частните домове показва желанието на партията, гражданите да гледат към техните лидери, вместо към техният Спасител за помощ.

Председателят на правителствената кампания е казал пред SCMP, че: „Много бедни домакинства са изпаднали в бедност поради здравословните проблеми на членовете на семействата. Някой от тях са се обърнали към Исус за да бъдат изцелени от техните болести. Но ние се опитваме да им кажем, че да си болен е естествено нещо, и че хората, които наистина могат да им помогнат са Комунистическата партия и Генералния секретар Си”.

Въпреки, че партията отрича твърденията, някой християни в област Юган казват, че им е било казано, че няма да могат да получават държавни помощи, докато религиозните символи не бъдат махнати.

Новината идва седмици след като КПК проведе своя национален конгрес, на който Си продължи да консолидира партийната си власт и прокара важно решение, чрез което неговата политическа философия ще залегне в конституцията на страната.  SCMP определя Си, като: „Най влиятелният държавен глава от времето на Мао Дзедун, който разви култ към личността си, чрез свои портрети в китайските домове.” Медията посочва също за усилията на Си да управлява сред обикновените хора в китайското общество.

Си продължава старата традиция на китайските лидери да представя държавната власт, като висшата власт и да управлява над социалните движения, които я застрашават, споделя Брент Фултън, президент на ChinaSource.

Преди християните да бъдат принуждавани да свалят религиозните символи в техните домове, църква в Юган е махнала своя кръст, а дузина църкви в Зейжанг и други населени с християни територии са направили същото през последните години за да спазят изискванията на правителството.

През септември, Китай прие по-строги ограничения за реда на провеждане на религиозни събирания, за поученията, и за сградите. Въпреки, че официално не е предвидено да влязат в сила преди февруари 2018 г., християните в някой провинции вече са забелязали сериозни опити за ограничаване на тяхната дейност. Полицията е задържала лидери на домашна църква, както и три годишно дете, които са пели песни в обществен парк.

В миналогодишен анализ за Christianity Today, Фултън пише:

Контролът на КПК върху религията е упражняван не само, чрез законодателството, но и чрез, пригаждането на религиозната доктрина с партийните социалистически ценности. Докато „религията служи на социализма” се използваше в речника на КПК за известно време, пряката намеса във вярванията и практиките на индивидуалните религии – включително призивите за „синификация” (Разпространение на китайската култура, чрез асимилация на не-китайски общности) на християнската теология – стават все по-популярни по време на управлението на Си.

В своя реч, той призова религиозните групи да „дълбаят по надълбоко в доктрините и каноните, които съответстват на социалната хармония и прогрес … и тълкуват религиозните доктрини по начин, който е благоприятен за съвременния китайски прогрес и съответства на нашата чудесна традиционна култура.”

В своя статия в августовския брой на The New York Times, китайският студент Дерек Лам нарича „извратени” опитите за асимилиране на християнството за да съответства с политическия дневен ред на президента Си.

Той пише: „Съдейки по последните събития, партията е много близо да завърши мисията си за привеждане на християнството под нейният палец. Въпреки, че няма друго, което да желая повече от това да стана пастор и да проповядвам евангелието в Хонг Конг, аз никога няма да направя това, ако трябва да направя Исус подвластен на Си Цзинпин.”

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.