Как да се справим с токсичните хора

0

Как реагираме, когато токсичните и критични хора влязат под кожата ни, натиснат някой бутон и ни оставят разтърсени? Дали го правим осъзнато или импулсивно?

Какво се случва, когато колегата ни подронва авторитета ни пред шефа; нашата приятелка н…

Как да се справим с токсичните хора

Как да се справим с токсичните хора

Как да се справим с токсичните хора
Как реагираме, когато токсичните и критични хора влязат под кожата ни, натиснат някой бутон и ни оставят разтърсени? Дали го правим осъзнато или импулсивно?

Какво се случва, когато колегата ни подронва авторитета ни пред шефа; нашата приятелка ни унижава и казва, че „просто се шегува“; или нашият партньор ни ядосва и след това обръща всичко, за да ни накара да мислим, че вината е изцяло наша?

 

Повечето от нас биха предпочели просто да избягват такива хора, но понякога това просто не е възможно. Можем да работим, да сме женени, да имаме връзка, или да поддържаме редовен контакт с токсичен човек.

 

Дълго време християните са били учени да търпят и да прощават на трудни и разрушителни хора. Въпреки че звучи библейски, как точно може човек да практикува това в реалния живот? Знаем, че Исус ни казва, че трябва да обичаме враговете си и да се молим за онези, които ни малтретират, но всъщност да го правиш, докато някой те критикува или ти крещи, е предизвикателство.

 

Апостол Павел ни съветва в тези случаи да не бъдем победени от злото, а вместо това да победим злото с добро (Римляни 12:21). Но когато това се случва, усещаме как злото обвива пипалата си около нас и ще трябва умишлено да се борим, за да не му позволим да ни отнеме най-доброто.

 

Ето няколко конкретни начина, чрез които можем да приложим библейските истини на практика и които ще ни помогнат да не реагираме от негативните си емоции или от страх.

 

Натисни паузата: Веднага щом почувстваш, че отровната стрела те удари емоционално, поеме дълбоко въздух и помоли Бога за помощ. Думите или поведението на другия човек току-що са те извадили от равновесие и ще те заразят с токсичните си ефекти, ако бързо не приложиш противоотрова.

 

Не се паникьосвай, не реагирай пресилено, нито бъди пасивен: Запази спокойствие и „не се хващай на стръвта“ на токсичния човек. Опитай се да не приемаш лично това, което е направил или казал (което е много изкушаващо да направим). Не забравяй, че начинът, по който някой се отнася с теб, независимо дали е добър или лош, всъщност няма нищо общо с теб. Това по-скоро показва, кой е той.

 

Задай си следния въпрос: Какво трябва да науча (или да променя) от тази ситуация, за да стана най-добрата версия на себе си? Ето няколко неща, от които се нуждаем:

 

Смелост;

Смирение;

Щедрост;

Да говорим истината с любовта;

Да поставим по-ясни граници; Търпение;

Да не се тревожим толкова много, какво мислят другите за нас;

Да се откажем от желанието си да направим всички щастливи;

Да не позволяваме на този човек да вземе най-доброто от нас или да ни предизвиква да реагираме импулсивно.

 

В такъв момент е много изкушаващо да се защитаваме или да бъдем пасивни; да се оставим да бъдем обвинявани за проблема, сплашени, победени или агресивно да отвърнем на удара, като атакуваме. Нито един от тези начини няма да ни помогне да продължим ефективно да общуваме с токсичния човек. Бог обаче обещава да използва тези болезнени моменти за наше добро. Затова е добре да си вземем поука от болезнения момент и да пуснем останалото.

 

Не реагирай според това, което чувстваш в момента, а според това какъв  човек искаш да бъдеш. 

Правим го през цялото време,  държим се отговорно – сутрин ставаме от леглото, за да отидем на работа, дори когато ни се спи; ставаме посред нощ когато детето ни е болно дете, дори и да не ни се иска.

 

Ако трябва да отговорим на момента, нека говорим спокойно, искрено и твърдо, особено когато трябва да поставим ограничения или да кажете „не“. Да откажем да се защитаваме, да участвате в спорове или разговори, които не водят до никъде. 

 

ДА СЕ СТРЕМИМ: ДА НЕ СЕ ОПРАВДАВАМЕ; ДА НЕ СПОРИМ; ДА НЕ СЕ ЗАЩИТВАВМЕ; ДА НЕ СЕ ОБЯСНЯВАМЕ.

 

Погледни на този човек по начин различен от този, който си го виждал в миналото. 

Вместо да премисляме отново и отново неговите грешки или грях, да потърсим добрите му качества; неговата човечност или раните му. Така ще е много по-лесно да позволим на Бог да ни изпълни със Своята любов и състрадание към  него. За да се отнася към нас по такъв погрешен начин, той е заслепен и е за съжаление.

 

Поглеждайки на ситуацията по различен начин, не извинява токсичния човек, нито му дава разрешение да продължи да нанася щети. Това просто ни помага да не отмъщаваме или осъждаме. Дава ни сила да му простим, дори ако не можем да възстановим връзката или да му се доверим повече. Можем да се молим за неговото най-добро и да го оставим в Божиите способни ръце.

 

Като вярващи със сигурност ще се сблъскаме със злото, но като практикуваме тези стъпки, можем да се научим да преодоляваме токсичните ефекти на злото върху нас, като показваме добро.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.