Десетки студенти предизвикаха протести в различни градове в Сърбия през последните месеци, гневни заради подозираната корупция в правителството под ръководството на президента Александър Вучич и изразявайки разочарование от потисническата обществена…
Десетки студенти предизвикаха протести в различни градове в Сърбия през последните месеци, гневни заради подозираната корупция в правителството под ръководството на президента Александър Вучич и изразявайки разочарование от потисническата обществена система, в която изглежда невъзможно да се изкарва честно прехраната.
Евангелски лидери, участвали в демонстрациите споделят своите гледни точки относно продължаващите вълнения и ролята на църквите в движението в коментари, споделени с Christian Daily International.
Срутването на покрив доведе до размирици в Сърбия. Гневът избухна за първи път сред студенти, когато покрив на жп гара Нови Сад в град Нови Сад се срути, убивайки 15 души на 1 ноември 2024 г. Бързо се появиха твърдения, че сръбското правителство е замесено в корупция, когато е давало разрешение за строеж на строителна компания за покрива. Протестите заради смъртните случаи бързо се разпространиха в цялата страна, като хиляди демонстрираха в различни градове, включително столицата Белград. Протестите доведоха и до затваряне на висшите учебни заведения за четири месеца.
Премиерът Милош Вучевич подаде оставка през януари, но президентът Вучич продължава да отказва да предаде властта. Вместо това правителството му твърди, че се занимава с корупцията, одобрявайки ареста на 153 души при антикорупционна проверка от полицията през февруари.
Душан Береди, пастир на протестантската християнска общност в Нови Сад, казва, че данните за протеста на 15 март в Белград варират от 107 000 души, според правителствени източници, до един милион от независими наблюдатели. Въпреки заплахите за насилие, улиците на града бяха „пълни“, казва той.
Въпреки това, по време на мирно събиране за отдаване на почит към жертвите на железопътната гара, властите са стреляли с военно звуково оръдие, което според него е имало за цел да "подстрекава паника".
Кристина Тешич, местен координатор на Международната стипендия на евангелските студенти в Сърбия, също присъства на протеста и смята, че звуковият взрив е прекъснал 15-минутното мълчание в чест на жертвите.
„Някои смятат, че забраненото звуково оръдие е ранило хора в тълпата, но това все още се разследва“, казва тя. „За щастие повечето от нас се прибраха безопасно и нямаше големи инциденти.“
Омръзнало ни е от корупция: „Виждаме всичко, знаем всичко и искаме промяна“ Според п-р Береди причината за протестите е неуспехът на правителството да изпълни исканията на студентите относно трагичното срутване на покрива на жп гарата.
„По-конкретно, студентите настояват за предоставяне на документация, която би помогнала да се установи степента на корупция и да се гарантира, че отговорните ще бъдат подведени под отговорност“, добави той. „В основата си този протест е призив за справедливост и борба с корупцията.
Самият п-р Береди се присъединява към демонстрацията на 15 март, както и в други градове, като участва във втория ден от 80-километровия поход от Нови Сад до Белград. Той вярва, че стремежът към справедливост е в основата на християнската етика.
Проф. Татяна Самарджия, асистент в Белградския университет, също подкрепя действията на студентите, наричайки ги „мирни протести в стил Ганди“. Тя подчертава "систематичната и широко разпространена масивна корупция, предателството на националните интереси и продажбата на национална почва, минерали и вода. Само за начало."
Тешич, която е студентка, казва, че „гласът на младите“ е явен чрез протестите, които подкрепя: „Писна ни корупцията, виждаме всичко, знаем всичко и искаме промяна.“
Последните събития показаха, че млади хора без конкретна цел в живота се събуждат с желание за системна промяна в страната, добавя Тешич. Те са оптимисти, че промяната е възможна и „заслужава да се борим за нея“.
„Аз участвам в тези протести и блокади в университета, защото съм уморена от това как правителството управлява страната ни и как моите колеги, които толкова много обичам, страдат“, казва Тешич и добавя: „Аз съм с тях“.
„Уморена съм от корупцията в тази страна, от страха, че ако не съм част от управляващата партия, в която е нашият президент, няма да мога да получа работата, за която уча, въпреки че имам добри оценки и знания.“ Участвам и като студент, и като християнин, защото хората имат нужда от мир и надежда, че някой ще ги разбере и че всичко ще бъде наред; че каквото и да се случи, има Бог, който съди справедливо и който ни обича. Че Богът, в който вярвам, не е Бог на покварата, омразата, а Той е Бог, който обича и че въпреки че понякога нещата не са идеални, Той контролира всичко.”
Тешич се надява, че нейните действия ще послужат като „сол и светлина" в ситуацията и казва, че се моли за властите, въпреки че не е съгласна с тях. Въпреки че признава проблема с корупцията, п-р Береди смята, че протестите се опитват да отидат по-далеч. Корупцията е просто „върхът на айсберга", но има по-дълбоко усещане за несправедливост на много нива заблуждават обществеността относно срутването на покрива на жп гарата „Властите първоначално твърдяха, че покривът на приюта, който се е срутил върху хората, не е бил част от никакви усилия за реконструкция, само за да признаят, че е било. Това е само една от многото лъжи.
"Освен това високопоставени служители, които носят пряка отговорност за инцидента, все още не са преследвани. Вместо това те остават защитени от правителството."
Евангелистите подкрепят студентите в протестите. Редица пастири са отворили вратите на църковните сгради за студентите, за да спят там, приготвят храна на протестиращите и придружават младите хора по време на демонстрациите.
Професор Самарджия призовава църквата да се моли за мир и да моли за Божията намеса и присъствие. Тя също иска църквата в самата Сърбия да призове хората да се покаят за „общия корумпиран манталитет“, като например в някои академични институти, където могат да се фалшифицират и получават фалшиви дипломи.
П-р Береди казва: „Молете се да няма кръвопролития и да се намери решение на тази трудна ситуация. Също така, молете се младите хора да се интересуват повече от Бога, вместо да бъдат отблъснати от Него. „Най-големият страх е, че ще има насилие, което вече няма да можем да спрем. Освен това протестите продължават повече от четири месеца и са изтощителни за всички. Има опасност от голямо разделение в обществото... Църквата трябва да бъде обединяващ фактор.”
Само една истинска и честна църква може да донесе промяна, отправи силен призив към нацията на Сърбия да се обърне към Бога, предупреждавайки, че нацията е „на ръба на унищожението заради цялото зло, което правите“, но добавяйки, че „Бог може да ви спаси, ако се покаете“.
„Корупцията се превърна в начин на живот за твърде много хора. Те са свикнали с несправедливостта, непотизма и подкупа във всичко. Една покварена нация трябва да бъде изоставена от Бога, ако не се покае.”
Според евангелските вярващи в Сърбия християнинът винаги трябва да отстоява истината и справедливостта, каквато и да е цената – както всички пророци винаги са правили – но никога не трябва да използва средствата на този свят, насилието, корупцията и манипулацията.
CHRISTIAN DAILY INTERNATIONAL