Да пеем ли песни на църкви, чиито лидери са компрометирани

0

Уважаеми читатели, по повод публикуваните от Евангелски вестник статии за компрометирани лидери на известната в цял свят църква Hillsong и дискусията дали християните трябва да продължават да изпълняват техните песни, споделяме с вас мнението на Дан…

Да пеем ли песни на църкви, чиито лидери са компрометирани
Уважаеми читатели, по повод публикуваните от Евангелски вестник статии за компрометирани лидери на известната в цял свят църква Hillsong и дискусията дали християните трябва да продължават да изпълняват техните песни, споделяме с вас мнението на Дани Танев, известен на евангелската общност в страната ни със своето служение като музикант, изпълнител и участник в хваление.

 

Ако една песен приближава хората до Бога и им помага да Му се покланят, аз съм "ЗА" да продължи да се пее.

 

Разбирам резервираността на някои хора да продължават да пеят тези песни, но според мен е важен контекстът, който определя техните решения. 

 

Някои се притесняват, че пеейки песни на Хилсонг, продължават по някакъв начин да подкрепят авторитета им. 

 

В България повечето хора в нашите църкви не са наясно кои са авторите на тези песни. Доста от тях не са наясно с проблемите, които Хилсонг имат. Едва ли свързват песните, които пеят в неделя с Хилсонг или техните проблеми. Повечето, които знаем и сме информирани за това, считам, че сме достатъчно зрели, за да не изхвърляме бебето с мръсната вода и никой от нас не е толкова незрял, че да се "съблазни". 

 

В САЩ, когато изпълняваш песента на някого, дори в църква, се плащат някакви такси (авторски права) на авторите на песента (или тези, които държат правата). Поради тази причина някои църкви не искат, пеейки песните на Хилсонг, да ги поддържат финансово, заради таксите, които се плащат. В България това не съществува, така че пеейки тези песни, от тях се ползват единствено хората в нашите църкви. 

 

Другият аспект е, че авторите на тези песни може изобщо да не носят никаква лидерска отговорност за случващите се проблеми в организацията. Защо тяхното творчество да бъде заличавано, само защото лидери над тях са се компроментирали?

 

Това, че даден лидер се е провалил сега, не означава, че всички години, в които е служил е живял в грях и когато е писал тази песен, взаимоотношението му с Бога е било нарушено. 

 

Не е ли интересно, че цар Давид направи огромен провал, но все още продължаваме да четем Псалмите и Бог е позволил да са част от Библията – Божието вдъхновено слово? Някои ще кажат: "Да, но той се покая." Така е, и въпреки това провалът си е провал, нали? От друга страна, как знаем, че лидерите, които са се провалили в Хилсонг, не са се покаяли? Разбира се, за съжаление, покаянието не заличава последствията от техните компромиси (както беше в случая и на Давид). Също така, когато има истинско покаяние, има и готовност да преминат процес на възстановяване, да отворят живота си за отчетност пред други лидери и авторитети, които да ги водят в този процес… Ние не знам какво се случва. 

 

В края на краищата, всеки в трябва да вземе решение на база на собственото си убеждение и на собствения си контекст. Ако някой няма свобода да пее тези песни, нека да не ги пее, защото "всичко, което не се прави от убеждение, е грях." Римляни 14:23. Но ако друг има свободата, този който я няма, не трябва да осъжда другия, защото всеки сам отговаря пред Бога.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.