Тревожен ръст на престъпления срещу християни в Европа

0

Антихристиянските престъпления от омраза в Европа под формата на палежи, вандализъм, заплахи, физически нападения и дори убийства, показват колективен ръст през 2022 г. Организацията, която проследява проявите на нетолерантност и дискриминация срещу…

Тревожен ръст на престъпления срещу християни в Европа

Тревожен ръст на престъпления срещу християни в Европа

Тревожен ръст на престъпления срещу християни в Европа
Антихристиянските престъпления от омраза в Европа под формата на палежи, вандализъм, заплахи, физически нападения и дори убийства, показват колективен ръст през 2022 г. Организацията, която проследява проявите на нетолерантност и дискриминация срещу християните в Европа, публикува нов доклад с общо 749 документирани престъпления от омраза срещу християни в 30 европейски страни през 2022 г. Тези престъпления включват 38 физически посегателства и три убийства. От 2021 до 2022 г. са документирани 519 престъпления от омраза срещу християни в Европа.

 

„Има голяма вероятност за по-високи реални числа, поради ограниченото докладване на антихристиянски престъпления от омраза, „смразяващия ефект“ сред жертвите и липсата на медийно отразяване“, казват изследователите.

 

Нараства тенденцията в престъпленията от омраза срещу християни, извършени от радикализирани членове на идеологически, политически или религиозни групи, тъй като християните са изправени пред нарушаване на техните религиозни свободи чрез нови закони, регулиращи публичното говорене.

 

„Правото на свобода на словото продължава да бъде силно обсъждан въпрос, тъй като новите закони се стремят да регулират словото в публичната сфера, а някои дори и в частната сфера. Новите „буферни зони“ около клиниките за аборти са една форма на държавна регулация, която доведе до криминализиране на християните за тиха молитва на улицата“, се казва в доклада.

 

„Религиозната свобода на християните също е засегната от други правни промени, като например неясно формулирани и прекомерни закони, които биха криминализирали родители, пастори и учители, ако изразят различно мнение по отношение на дискусии, свързани с ЛГБТИК, или обезсърчават децата си да се подлагат на „хормонални терапии“ поради техните религиозни убеждения.

 

Репресията срещу християните в Европа се вижда и в усилията за премахване на клаузите за съвестта от законодателството в медицинското пространство, които „поставят християни, отказващи да участват в спорни практики по причини или религиозна съвест, в уязвими позиции“.

 

В светлината на нарастващия брой атаки срещу християни в Европа, има призив към правителствените служители да подобрят комуникацията с организациите на гражданското общество и религиозните групи, когато изготвят законодателство, което може да ограничи свободата на религията за християните пряко или косвено.

 

„Подобряване на религиозната грамотност сред държавните служители и държавните медии и по този начин гарантиране на честно представяне на религиозните възгледи в медийната комуникация и осведоменост за правата на религиозната свобода, когато държавните мерки засягат живота на християните“, препоръчва докладът.

 

Той също така насърчава, наред с други неща, правителствените институции за правата на човека да наблюдават и регистрират случаи на нетолерантност и дискриминация срещу християните. Журналисти, лидери на общественото мнение и други членове на обществото са насърчавани да докладват и да повишават осведомеността относно антихристиянските престъпления от омраза; избягват да се занимават с погрешно представяне и негативни стереотипи за християните и да осъзнават своята отговорност за култивирането на толерантен публичен дискурс.

 

„Използвайте същите стандарти, когато докладвате или пишете за християни, които се използват с други религиозни групи или малцинства“, се казва в доклада.

 

Християнските църкви и други лица са насърчени да познават правата си и да се „изправят пред всякакви ограничения, пред които е изправено упражняването на тяхната вяра“.

 

„Създайте осведоменост сред християните за това какво включва светската нетолерантност и как тя може да доведе до автоцензура сред християните. Осигурете на християните възможност да споделят свободно за своята вяра“, препоръчва докладът. „Участвайте в публичен дискурс по уважителен и информиран начин, като допринасяте за диалога между религията и светското общество и изграждате мостове между различни групи.

 

Christian Post

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.