Търсят се строители за Царството – Генерална асамблея на ЕЕА

0

През втората седмица на месец юни се проведе редовното годишно общо събрание на Европейския евангелски алианс. За втора поредна година се наложи срещата да бъде осъществена изцяло онлайн. Обикновено „генералната асамблея“ (както още е пр…

Търсят се строители за Царството - Генерална асамблея на ЕЕА
През втората седмица на месец юни се проведе редовното годишно общо събрание на Европейския евангелски алианс. За втора поредна година се наложи срещата да бъде осъществена изцяло онлайн. Обикновено „генералната асамблея“ (както още е прието да се нарича общото събрание) се провежда през есента, но също както през 2020 г., сега отново организаторите взеха решение то да бъде изтеглено през юни. Акцентът на настоящото събрание е по-скоро обмен на опит и взаимно насърчение и осъществяване на връзки, докато през октомври 2021 г. се планира и отделно отчетно-изборно събрание само за членовете на Алианса. 

 

Събранието започна с уводни думи от Томас Бухер – генерален секретар на Европейския евангелски алианс (ЕЕА). Той постави особен акцент върху споделените общи молитви между различните евангелски вероизповедания. Именно молитвата е основата за нашето единство. С прочит от Исая 30:15-16 Томас Бухер насърчи участниците независимо от всички пречки, гонения и предизвикателства, винаги да търсят „завръщане и почивка“ в обятията на Бога, както казва текстът: 

 

Чрез завръщане и почивка ще се избавите, 

в безмълвие и увереност ще бъде силата ви. 

Но вие не искахте това; а казахте: 

„Не, а ще побегнем с коне“; затова ще бягате;

и: „Ще яздим на бързи животни“; 

затова и онези, които ви гонят, ще бъдат бързи.

 

Водещ на събранието бе Кони Дуарте (Португалия), вицепрезидент на ЕЕА. Основното мото бе формулирано по този начин: „Търсят се строители: таланти за Царството на Бога“. Организаторите призоваха всички онлайн споделяния във връзка с генералната асамблея да бъдат отбелязвани с хаштаг #BuildersWanted21. 

 

Първият лектор бе Гавин Калвър (Великобритания). Той направи преглед на настоящото състояние на Църквата и изнесе послание върху предизвикателствата да изграждаме Божието царство на Стария континент, дефинирайки епохата като „светско цунами“. С прочит от Деяния 5:12-25 той вдъхнови участниците с предизвикателство да устояват в призванието си независимо от обстоятелствата. Гавин Калвър изведе няколко практически приложения от този пасаж: (1) Нашият Бог е всемогъщ. (2) Църквата не е възможно да бъде заличена. (3) Ние сме длъжни да занесем посланието. 

 

През късната сутрешна сесия на първия ден от конференцията п-р Николай Неделчев и Шантил Джонсън изнесоха съвместна беседа на тема „Как да градим Божието царство заедно и сред младите и възрастните“. За наставническите взаимоотношения между по-възрастен и по-млад служител в своята беседа Николай Неделчев се спря на няколко библейски примера: връзката между Илия и Елисей, между Соломон и Ровоам, както и между апостол Павел и младия водач на ефеската църква Тимотей. 

 

На свой ред Шантил Джонсън сподели размисли върху динамиката между характера и способностите у служителя. „Стремете се да изграждате автентични отношения, вместо само да търсите нови таланти – посъветва участниците тя. – За да откриете подходящи младежи, следете дали у тях се проявява плодът на Духа. Бъдещите строители на Божието царство невинаги ще бъдат вашите пастири, проповедници или преподаватели. У младите има много потенциал и той следва да се цени.“ 

 

Обобщителни думи и заключителна молитва за деня водеше п-р д-р Даниел Топалски (България), член на управителния съвет на ЕЕА от Югоизточна Европа. 

 

Генералната асамблея продължи четири дни, като всеки от тях бе посветен на конкретна тема – за 7 юни: „Божието царство за всички поколения“; за 8 юни: „Божието царство в цялото общество“; за 9 юни: „Божието царство за всички култури“; за 10 юни: „Божието царство за цяла Европа“. Онагледяващ библейски материал за тези теми беше заимстван от изследване на живота на Мойсей (с изучаване от д-р Дженифър Уилямсън), от служението на Неемия (с библейско изследване от Канън Йеми Адедеджи) и от динамичното развитие на ранната църква в книгата Деяния на апостолите (поднесено от Криси Уотфърс). 

 

Основният акцент през втория ден на Общото събрание бе темата „Съпоставка на обществата“. Темите бяха представени в сутрешната сесия, водена от Нина Янкучич и Мики Камберович (представители на международното служение Roma Network, базирано в Сърбия и Хърватия). Тяхното изложение беше озаглавено „Удивителната история на ромския етнос и как Бог използва едни немощни хора, за да съгражда Царството Си из Европа“. А през втората сесия за деня говорителят д-р Ейми Ор-Юинг (Великобритания) фокусира вниманието върху „Строенето на Царството заедно и сред (високо) образованите хора“. 

 

През всеки ден от конференцията участниците се разделяха в малки дискусионни групи през  Zoom за обсъждане на изнесените теми и споделяне на личен опит в съответните сфери. Мнозина в малките групи споделиха общо усещане от епохата на пандемията за едни и същи тенденции из различните кътчета на Стария континент: от една страна тревожни тенденции за губене на хора от църквите поради дистанцията; а от друга силно увеличаване на възможностите за достигане на доста повече хора с помощта на Интернет технологии, живо излъчване, молитвени групи през социалните мрежи и т.н. Участниците се обединиха около наблюдението, че съвременните младежи (т.нар. „Поколение Z”) живеят почти изцяло в дигиталния свят, като там са прехвърлени не само личните им социални контакти, а вече и образователният процес, и културните преживявания, и духовното споделяне. 

Вторият ден приключи с молитва, водена от Андреас Венцел. 

 

Водещият акцент през третия ден на генералната асамблея беше по какъв начин можем да разширяваме Божието царство сред всички култури в Европа: както сред традиционните и доминиращите, така и сред малцинствените и мигрантските. Канън Йеми Адедеджи разгледа опита на древния юдейски водач Неемия при съграждането на йерусалимските стени. След него по време на водещата сутрешна тема Хенрик Дерксен и Палмер Апия-Гуен в съвместна беседа направиха преглед на мигрантското разширение на християнството от Германия към Русия през епохата на имп. Екатерина Велика и обсъдиха възможностите за разгръщането на Божието царство заедно и сред малцинствените групи на континента. 

 

По-късно през късните сутрешни часове вниманието на участниците беше насочено към темата за участието на жените в изграждането на Царството на Бога. Лектори бяха Нанси Льофевр (юрист към Националния съвет на френските евангелски църкви и президент на Advocates France, Juristes and Chrétien) и Ханелоре Илген (водач на служение сред жени в Германия). След поредното обсъждане на тази тема в малки групи кратки размишления и застъпническа молитва водеше п-р Ян Веселс. 

 

Късно вечерта през същия ден служителите към Брюкселския офис на Европейския евангелски алианс проведоха открит уебинар, на който разказаха подробности за дейността си. Уебинарът е част от поредицата беседи на Центъра за европейски изследвания „Шуман“, които се провеждат онлайн на всяко девето число от месеца. Говорители бяха Джулия Доксат-Пърсър (социо-политически представител и координатор по религиозните свободи), Кристъл Нгнамби (бивш представител на ЕЕА в Брюксел) и Ари де Патер (посланик на ЕЕА в Брюксел).

 

Вече повече от четвърт век Брюкселският офис е представител на 20-те милиона европейски евангелски християни пред структурите на ЕС. Функцията на екипа е разпозната на високо равнище от Европейската комисия. Основната му цел е да въздейства върху политиките на Европейския съюз, промотирайки библейски убеждения и ценности и защитавайки правдата от библейска перспектива. 

 

Последният ден на генералната асамблея започна с библейско изучаване, водено от Криси Ротфърс на тема: „Деянията: строителите на Църквата“. След дискусия в малки групи денят продължи с илюстративно представяне на Европейския институт по миграция, интеграция и ислям. Водещият Ясер Ерик (Судан) сподели опита на работата сред мигрантски групи, като сподели какво означава да бъдеш мигрант. Сесията му беше озаглавена: „Как да откриваме строители с успех“. Ерик е автор на книгата Научен да мрази, преживял любов: от ислямист към строител на мостове. Въпреки че конференцията беше изцяло дигитална, организаторите бяха подготвили специална изненада за Ясър Ерик: представители на ЕЕА му гостуваха лично у дома и с излъчване на живо през Zoom му връчиха ежегодната награда „Надежда“ (която преди година бе дадена на Ричард и Мария Кейн от Международната седмица на брака). 

 

През късната сутрин беше отделено време генералните секретари и председателите на националните евангелски алианси да споделят развитието в различните райони из Европа. Това е една от най-ценните съставки на генералната асамблея, понеже обмененият опит служи за взаимно насърчение, споделяне на идеи и основа за благодарствени молитви. Сред акцентите на споделянето беше новият проектозакон във Франция, който би могъл сериозно да ограничи правата на свободно изповядване на вярата; служението на евангелския алианс в Хърватска (и в частност на Croatian Baptist Aid) за възстановяване на инфраструктура и помощи за пострадали след поредицата земетресения в страната. 

 

Тази година в събитието взеха участие повече от 70 представители на национални евангелски алианси и надцърковни служения из цяла Европа. 

 

В края на конференцията заключителна сесия беше поднесена от новия генерален секретар на Световния евангелски алианс проф. д-р Томас Ширмахер заедно със секретаря на СЕА Пейронг Лин. Томас Ширмахер постави акцент върху това, че Христос е възложил Великото поръчение на най-необичайната група хора – дузина уплашени юдеи, които се самоокайват в навечерието на Неговото възнесение. Състоянието на самоокайване, отбеляза той, е сериозен проблем за много християни днес: „Ако само можехме да имаме това…“, „Ако само ги нямаше либералните сили…“, „Ако само нямаше толкова гонения…“, „Ако само можехме да мигрираме в Европа…“ Това отношение е пагубно и е проява на неблагодарност към Бога. По-скоро нека помним, че Бог ни е дал всичко необходимо – включително и ръководството на Светия Дух и силата на Бог Отец. 

 

„Това общо събрание беше най-разнообразното и най-цветното, на което някога съм бил“ – сподели в заключение генералният секретар на ЕЕА Томас Бухер. 

 

Последна молитва за асамблеята води президентът на Европейския евангелски алианс д-р Франк Хинкелман.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.