Рядка комета на Рождество

0

C/2021 A1, по-известна като кометата "Леонард", е открита на 3 януари 2021 г. от американския астроном Грегъри Дж. Леонард в обсерваторията "Маунт Лемън" в Аризона.

 

По време на откритието Леонард забелязва размита …

Рядка комета на Рождество

Рядка комета на Рождество

Рядка комета на Рождество
C/2021 A1, по-известна като кометата "Леонард", е открита на 3 януари 2021 г. от американския астроном Грегъри Дж. Леонард в обсерваторията "Маунт Лемън" в Аризона.

 

По време на откритието Леонард забелязва размита светлина, пътуваща през пространството чрез серия от четири изображения, направени с 1,5-метровия телескоп в обсерваторията.

 

„Фактът, че опашката се появи на тези изображения, беше забележителен, като се има предвид, че кометата беше на около 465 милиона мили в този момент, приблизително на същото разстояние като Юпитер“, казва Леонард в изявление.

 

Смята се, че кометата "Леонард" идва от облака Оорт, огромна област около Слънчевата система, откъдето идват повечето дългопериодични комети.

 

Според Star Walk е известно, че кометата има хиперболична траектория, което означава, че ще пресече Слънчевата система веднъж и никога няма да се върне. Досега най-добрата видимост на кометата "Леонард" на Земята беше на 12 декември, движеща се с интензивна скорост от около 44 мили в секунда (70 км/сек).

 

На 17 декември се очаква кометата да премине изключително близо до Венера.

 

„Има малък шанс Венера да премине достатъчно близо до пътя на кометата, където може да поеме някои прахови зърна в атмосферата си, предизвиквайки метеорен поток на съседната ни планета“, каза Леонард.

 

Кометата "Леонард" също ще бъде видима в Южното полукълбо на 25 декември в Constellation Microscopium.

 

Кометата "Леонард" има прахова опашка с форма на шип и дълга газова (йонна) опашка, която е около два пъти по-голяма при пълнолуние. И двете опашки ще бъдат еднакви през по-голямата част от времето, когато кометата ще бъде видима.

 

Докато отправяте поглед към небето, спомнете си за онези "езичници" от Изток – царете или астролозите, които Бог използва, макар да бяха чужди на юдейските писания. За тях четем в  евангелието от Матей 2 глава. Те признаха юдейския Месия и Му се поклониха истински, след като Го откриха не в царския дворец на Ирод Велики, а във Витлеем, предвождани от Рождествената звезда.

 

Така виждаме, че Исус е Онзи, Който е дошъл да бъде „пастир на Божия народ Израил” и да ги „спаси от греховете им”. Това призвание обаче се е разширило отвъд юдейския народ и границите на Юдея, за да стигне до езичниците, "Защото Бог толкова възлюби света, че даде Своя Единороден Син, за да не погине нито един, който вярва в Него, но да има вечен живот" (Йоан 3:16).

 

Източник: Christian Headlines

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.