Псалом 84

0

Аудио прочит от актьора Манол Къков. Текстът е от Библия, нов превод от оригиналните езици (СВТ). Използван с разрешение от ББД. 

Тема и структура на псалома

“На първия певец. Псалом на Кореевите синове.” Не е нужно отново да разсъждаваме върху това …

Псалом 84

Псалом 84

Аудио прочит от актьора Манол Къков. Текстът е от Библия, нов превод от оригиналните езици (СВТ). Използван с разрешение от ББД. 

Тема и структура на псалома

“На първия певец. Псалом на Кореевите синове.” Не е нужно отново да разсъждаваме върху това толкова често срещано заглавие, за което вече сме говорили в коментарите на предишни псалми. И все пак няма да е излишно да цитираме Неемия 12:46: “Защото отдавна, от времето на Давид и Асаф, имаше главни певци и песни за възхвала и благодарност към Бога”.

Тази песен е молитвата на родолюбивия псалмопевец, който умолява Бога отново да покаже милост към Своя страдащ народ и с очите на вярата вижда идването на по-добри дни. Аз съм уверен, че този псалом е написан от Давид, въпреки че мнозина се съмняват в това. Има тълкуватели, които не са съгласни, че Давид е авторът на някои от псалмите и смятат, че тези свещени песни са създадени по времето на Езекия, Йосия, вавилонския плен и Макавеите. Прави впечатление, че като правило, колкото по-скептично настроен е коментаторът, толкова повече се опитва да игнорира Давид. Евангелските тълкуватели обаче в по-голямата си част са склонни да признаят, че авторството принадлежи на царя псалмопевец. Но подобна теория оказва силно влияние върху онези, които изобщо нямат какво да кажат, освен да измислят нови хипотези и в опит да ги оправдаят изкривяват текста на оригинала. Що се отнася до този псалом, критиците, разбира се, не устояха на изкушението да го обвържат с времето на вавилонския плен, но аз не мога да се съглася с тях. Наистина, в първия стих се споменава за плен, но това не означава, че народът е отведен в изгнание. Както знаем, Господ “преобърна плена на Йов” (Йов 42:10, БЛБ’2001 – бел. ред.), макар че той никога не беше напускал родната си земя. Освен това в псалома се говори за връщане на Яков от плен, но ако ставаше въпрос за вавилонския плен, тогава би трябвало да е посочено Юдовото племе. В първият стих се споменава и “земята”, което означава, че авторът не е бил изгнаник. Според мен Давид е написал този национален химн в момент, когато Господната земя е била под игото на филистимците и в духа на пророчеството е предсказал мирните години на своето царуване и спокойствието при управлението на Соломон. Този псалом има и скрит вътрешен смисъл, ключ към който е Исус Христос и извършеното от Него спасение. Спасителят Исус Христос помирява земята и небето и гарантира идването на златния век на Месията и дните на световен мир.

В ст. 2-5 псалмопевецът говори за предишните милости на Господа и го моли да си спомни отново за Своя народ; в ст. 6-8 той се застъпва за страдащия Израел, след което, чувайки свещеното предсказание в ст. 9, с радост обявява, че предстои добро бъдеще – ст. 10-14.”

(из “Съкровищницата на Давид” от Чарлз Спърджън)

Пълни коментари на Псалмите от Чарлз Спърджън можете да намерите тук – www.facebook.com/PsalmiBiblia/

Ако имате желание да изучавате Библията или да прочетете всички Псалми, но все още не разполагате с книжно копие на Свещеното писание, можете да си закупите от тук https://bit.ly/3rDCOcN.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.