Псалом 5

0

Аудио прочит от актьора Манол Къков. Текстът е от Библия, нов превод от оригиналните езици (СВТ). Използван с разрешение от ББД. 

Тема и структура на псалома

“За първия певец. За духови инструменти. Псалом на Давид”. Еврейската дума, преведена като “…

Псалом 5

Псалом 5

Аудио прочит от актьора Манол Къков. Текстът е от Библия, нов превод от оригиналните езици (СВТ). Използван с разрешение от ББД. 

Тема и структура на псалома

“За първия певец. За духови инструменти. Псалом на Давид”. Еврейската дума, преведена като “духови инструменти”, идва от друга дума, означаваща “да продупча” или “да пробия”, от където се появява значението “флейта”, “свирка”. Изглежда този псалом е трябвало да се пее под акомпанимента на духови инструменти – рог, тромпет, флейта и др. Трябва обаче да се отбележи, че заглавията на псалмите в много отношения са загадка за нас. В Септуагинта например началото на този псалом е преведено по следния начин: “За онзи, който ще получи наследство”, а според Абен Езра заглавието обозначава древна и добре позната по онова време мелодия, с която е изпълняван псаломът. Най-добрите богослови признават, че точното значение на заглавията на псалмите остава скрито за нас. Не бива обаче да съжаляваме твърде много, тъй като това е безспорно доказателство, че Псалмите са наистина древна книга. Ще забележите, че първият, вторият, третият и четвъртият псалом са обединени от една тема: контрасът между праведните и нечестивите – техните характери, положение пред Бога и съдби. Такъв е случаят и в петия псалом. Псалмопевецът показва разликата между своята праведност, дарена му по Божия милост, и безчестието на нечестивите, които му се противопоставят. Благочестивото сърце ще види тук образа на Господ Исус Христос, за Когото е казано, че в дните на плътта Си със силен вик и със сълзи отправи молби и молитви към Онзи, Който можеше да Го спаси от смърт (Евреи 5:7 – бел. ред.).

Петият псалом може да бъде разделен на две части. Първата – от 1-ви до 8-и стих, а втората – от 9-и до 13-и. В първата част Давид горещо умолява Господ да чуе молитвата му, а във втората повтаря молбите от първата.”

(из Съкровищницата на Давид от Чарлз Спърджън)

Пълни коментари на Псалмите от Чарлз Спърджън можете да намерите тук – www.facebook.com/PsalmiBiblia/

Ако имате желание да изучавате Библията или да прочетете всички Псалми, но все още не разполагате с книжно копие на Свещеното писание, можете да си закупите от тук https://bit.ly/3rDCOcN.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.