Псалом 33

0

Аудио прочит от актьора Манол Къков. Текстът е от Библия, нов превод от оригиналните езици (СВТ). Използван с разрешение от ББД. 

Тема и структура на псалома

“Псалом на Давид, когато той се бе престорил на безумен пред Авимелех, беше изгонен от него …

Псалом 33

Псалом 33

Аудио прочит от актьора Манол Къков. Текстът е от Библия, нов превод от оригиналните езици (СВТ). Използван с разрешение от ББД. 

Тема и структура на псалома

“Псалом на Давид, когато той се бе престорил на безумен пред Авимелех, беше изгонен от него и си отиде.” Този случай, който не показва Давид в най-добрата му светлина, е разказан накратко в Първо Царе 21:1-15. Чувството на благодарност подтикна Давид да свидетелства за добротата на Господ, Който го е удостоил с незаслужено спасение, но той не описва конкретно случилото се, а се съсредоточава върху това, че в опасната ситуация, в която се е намирал, е бил послушан от Бога. Неговият пример ни учи да не парадираме с греховете си, както правят някои тщеславни хора, наричащи себе си вярващи. Давид много умело се беше престорил на луд, но не беше толкова глупав, че да възпява своите безумия. От заглавието в оригинала на иврит не може да се заключи, че Давид е написал псалома по време на бягството си от Авимелех (или гетския цар Анхус), а по-скоро, че целта му е била да остави спомен за това събитие. Добре е да издигаме величествени паметници на Божиите милости. Бог заслужава най-доброто, на което сме способни. С оглед на голямата опасност, от която беше спасен, Давид написа този псалом с голямо старание – началните букви на почти всеки стих в оригиналния текст следват реда на буквите в еврейската азбука. Това е вторият азбучен псалом, след Псалом 24.

Псаломът е разделен на две големи части, първата от които приключва със ст. 11, след което Давид, завършвайки хвалението си към Бога, се обръща директно към хората. Ако първите десет стиха могат да бъдат наречени химн, останалите дванадесет са проповед. За по-голямо улеснение за читателя ще разделим псалома по следния начин: в ст. 2-4 Давид обещава винаги да благославя Господа и насърчава другите да се присъединят към неговото хваление, в ст. 5-8 описва своите опитности, а в ст. 9-11 призовава благочестивите хора към постоянство във вярата. В ст. 12-15 той дава директно увещание, последвано от нравствено поучение в ст. 16-23.

(из “Съкровищницата на Давид” от Чарлз Спърджън)

Пълни коментари на Псалмите от Чарлз Спърджън можете да намерите тук – www.facebook.com/PsalmiBiblia/

Ако имате желание да изучавате Библията или да прочетете всички Псалми, но все още не разполагате с книжно копие на Свещеното писание, можете да си закупите от тук https://bit.ly/3rDCOcN.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.