Псалом 29

0

Аудио прочит от актьора Манол Къков. Текстът е от Библия, нов превод от оригиналните езици (СВТ). Използван с разрешение от ББД. 

Тема и структура на псалома

“Псалом на Давид. Песен при освещаване на храма.” От тази гледна точка това е песен на вярат…

Псалом 29

Псалом 29

Аудио прочит от актьора Манол Къков. Текстът е от Библия, нов превод от оригиналните езици (СВТ). Използван с разрешение от ББД. 

Тема и структура на псалома

“Псалом на Давид. Песен при освещаване на храма.” От тази гледна точка това е песен на вярата, тъй като Давид не доживя да види храма построен. Това е и псалом на прослава, заради спряното голямо наказание и простен грях. Тази песен може да бъде разглеждана и като написана в чест на построяването на дома на Давид, когато той се възцари на трона и вече не трябваше да се крие в пещерата Адулам. В такъв случай можем да отбележим, че когато вярващият се премести в нов дом, е добре той да го посвети на Господа, да събере своите приятели християни и им покаже, че там, където живее той, живее и Бог и че там, където е неговият шатър, е и Божият олтар. От друга страна, ако псаломът се отнася за построяването на храма, за който Давид с огромна радост закупи място и подготви необходимите материали, трябва да обърнем внимание на вярата, с която той видя изпълнението на даденото му обещание, реално осъществило се при царуването на Соломон.

В този псалом става ясно, че Давид е преживял голямо страдание в момент, когато си е мислел, че живее в благоденствие и вече е неуязвим. Ако Божиите деца преуспяват в едно нещо, то обикновено изпитват затруднения в друго. Малцина от нас благоденстват във всичко. Дори радостите на надеждата могат да бъдат смесени с мъчителни преживявания, още повече когато приятният и удобен живот ни кара да се чувстваме по плътски сигурни и самоуверени. Въпреки всичко след покаянието скоро идва прошката и милостта на Господа бива възхвалена. Този псалом е песен, а не оплакване. Той може да бъде разглеждан в светлината на последните дни на Давид, когато той преброи народа и Бог го наказа за това (вж. Второ Царе 24 гл.). В милостта си обаче Господ заповяда на ангела, който поразяваше, да оттегли ръката си и спря наказанието. На това място, което беше мястото за вършеене на евусеца Орна и където бе спрян морът, псалмопевецът бе вдъхновен да създаде тази възхитителна ода. Свързан с преброяването на народа и освещаването на храма, този псалом отбелязва прекратяването на наказанието от Господа.

В ст. 2-4 Давид прославя Господа за избавлението. В ст. 5-6 той призовава светиите заедно с него да възхвалят Божието милосърдие, в ст. 7-8 изповядва греха, заради който беше наказан, в ст. 9-11 повтаря молбата си и накрая (ст. 12-13) завършва, радвайки се за Божието избавление и обещавайки да хвали Бога вечно.

(из “Съкровищницата на Давид” от Чарлз Спърджън)

Пълни коментари на Псалмите от Чарлз Спърджън можете да намерите тук – www.facebook.com/PsalmiBiblia/

Ако имате желание да изучавате Библията или да прочетете всички Псалми, но все още не разполагате с книжно копие на Свещеното писание, можете да си закупите от тук https://bit.ly/3rDCOcN.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.