Псалом 15

0

Аудио прочит от актьора Манол Къков. Текстът е от Библия, нов превод от оригиналните езици (СВТ). Използван с разрешение от ББД. 

Тема и структура на псалома

“Миктам. Песен на Давид.” Най-често посочваното значение на това заглавие е ЗЛАТЕН ПСАЛОМ, к…

Псалом 15

Псалом 15

Аудио прочит от актьора Манол Къков. Текстът е от Библия, нов превод от оригиналните езици (СВТ). Използван с разрешение от ББД. 

Тема и структура на псалома

“Миктам. Песен на Давид.” Най-често посочваното значение на това заглавие е ЗЛАТЕН ПСАЛОМ, което е много подходящо, защото темата на псалома наистина е като чисто злато. Ейнсуърт го нарича “перлата на Давид, изключителна песен”. Д-р Хоукър, голям ценител на изящните пасажи от Писанието, благоговейно възкликва: “Някои смятат, че това заглавие означава “скъпоценен”, други “златен”, трети – “скъпоценен камък”; и понеже Святият Дух чрез апостолите Петър и Павел ни показва, че всичко, казано тук, се отнася за Господ Исус Христос, то наистина може да бъде наречено скъпоценност, злато, истинско бижу!” Думата “миктам” в заглавието се появява сега за първи път в нашите коментари, но по-нататък я срещаме отново в Псалми 56, 57, 58, 59 и 60 (в оригиналния текст на иврит – бел. ред.), откъдето става ясно, че всички тези псалми си приличат по това, че макар да започват с молитва на изпадналия в беда човек, в тях звучи твърдо упование в Бога и те завършват с песни на радост и увереност в пълната безопасност. Д-р Алекзандър, чиито коментари са особено ценни, смята, че думата “миктам” най-вероятно идва от корена на дума, която се превежда като “да скрия” и означава тайна или загадка, което от своя страна посочва дълбокия доктринален и духовен смисъл на тази свещена творба. Ако това тълкувание е вярно, то добре се съчетава с първото и двете заедно образуват заглавие, което всеки читател ще запомни и което съдържа основната тема: ПСАЛОМ НА СКЪПОЦЕННАТА ТАЙНА.

Не е нужно да прибягваме до помощта на човешки тълкувания, за да открием ключа към тази златна тайна, защото апостол Петър, говорейки чрез Святия Дух, във връзка с този стих заявява: “Давид казва за Него” (Деяния 2:25). По-нататък в своята забележителна проповед той обяснява: “Братя, позволете открито да ви кажа за патриарх Давид: той умря и бе погребан, и гробът му е при нас и до днес. А тъй като беше пророк и знаеше, че Бог с клетва му беше обещал да въздигне от потомството му по плът Христос и да Го постави на престола му, предвиди възкресението на Христос и каза, че душата Му не бе оставена в ада и плътта Му не изпита тление” (Деяния 2:29–31). Това не е единственото подобно тълкувание, тъй като и апостол Павел, воден от същия непогрешим Дух, цитира този псалом, свидетелствайки, че Давид е писал за Онзи, чрез Когото ни се възвестява опрощение на греховете (Деяния 13:35-38). Най-често тълкувателите посочват, че този псалом се отнася както за Давид, така и за светиите и за Христос; но ние ще се осмелим да приемем, че тук “Христос е всичко” (Колосяни 3:11 – бел. ред.), защото в ст. 9 и 10 ние, също като апостолите на планината на Преображението, не виждаме “никого, освен Иисус” (Матей 17:8 – бел. ред.).

Псалом 15 е толкова цялостен, че е много трудно да бъде разделен на части. Ще се ограничим с това да отбележим молитвата на вяра на нашия Господ (ст. 1), клетвата на упование само в Бога (ст. 2-5), удовлетворението на вярата Му в настоящето (ст. 6-7) и радостната увереност за бъдещето (ст. 8, 11).”

(из “Съкровищницата на Давид” от Чарлз Спърджън)

Пълни коментари на Псалмите от Чарлз Спърджън можете да намерите тук – www.facebook.com/PsalmiBiblia/

Ако имате желание да изучавате Библията или да прочетете всички Псалми, но все още не разполагате с книжно копие на Свещеното писание, можете да си закупите от тук https://bit.ly/3rDCOcN.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.