Псалом 103

0

Аудио прочит от актьора Манол Къков. Текстът е от Библия, нов превод от оригиналните езици (СВТ). Използван с разрешение от ББД. 
Тема и структура на псалома
“Това е един от псалмите с най-възвишените и продължителни полети на вдъхновението. Той включв…

Псалом 103

Псалом 103

Аудио прочит от актьора Манол Къков. Текстът е от Библия, нов превод от оригиналните езици (СВТ). Използван с разрешение от ББД. 

Тема и структура на псалома

“Това е един от псалмите с най-възвишените и продължителни полети на вдъхновението. Той включва гласовете на цялата природа и възпява както сътворението, така и Божието провидение. Тук присъства цялата вселена – море и земя, облаци и слънце, растения и животни, светлина и тъмнина, живот и смърт, като всичко това е израз на присъствието на Господа. В целия псалом ясно се виждат следите от шестте дни на сътворението и макар че създаването на човека, венецът на творението, не е споменато, това може да се обясни с факта, че самият човек е този, който разказва. Някои откриват в ст. 31 препратка към божествената почивка на седмия ден. Този псалом е поетична версия на книгата Битие. Той не само дава описание на сегашното състояние на земята, но и намеква за онези по-святи времена, когато ще видим “нови небеса и нова земя, на които обитава правда” (2 Петрово 3:13 – бел. ред.) и в която грешникът няма да го има – Пс. 104:35. Цялата творба е пропита от духа на пламенна възхвала на Бога и ясното осъзнаване на Божеството като жив Бог, Който е достоен за нашата любов, доверие и благоговение.

Не е посочен кой е авторът на този псалом, но тъй като Септуагинта го приписва на Давид, не виждаме причина да посочваме някой друг. В тази творба ясно личат характерът, стилът и начинът на писане на Давид и ако все пак авторът й е друг, то би трябвало да е някой със сходен начин на мислене, поради което не е изключено този човек да е мъдрият син на Давид – Соломон, поетът проповедник, чиито размисли в Притчи относно природата поразително си приличат с някои от тези стихове. Независимо от това кой е написал тези редове, всеки духовен човек ясно вижда в тях изключителната слава и съвършенството на божественото авторство на Святия Дух.

В ст. 1-6 6лагочестивият псалмопевец възхвалява Господа и възпява светлината и небесната твърд, създадени през първия и втория ден на сътворението. Следва описание на третия ден – отделянето на водите от сушата, образуването на дъжда, потоците и реките, както и появата на полската трева – ст. 7-18. Поетът е възхитен от назначаването на слънцето и луната за пазители на деня и нощта и прославя извършеното на четвъртия ден – ст. 19-23. След като вече е споменал за многобройните видове живи същества, псалмопевецът преминава към възпяването на живота, с който Господ е благоволил да напълни въздуха, морето и земята на петия и шестия ден – ст. 24-30. Заключителните стихове 31-35 могат да бъдат разглеждани като съботно размишление, химн и молитва. Цялата картина на този псалом се явява пред нас като възхитителна панорама на създадената от Бога вселена. О, нека имаме благодатта да можем да отдаваме дължимата хвала на Господа, докато четем тези прекрасни откровения.”

(из “Съкровищницата на Давид” от Чарлз Спърджън)

Пълни коментари на Псалмите от Чарлз Спърджън можете да намерите тук – www.facebook.com/PsalmiBiblia/

Ако имате желание да изучавате Библията или да прочетете всички Псалми, но все още не разполагате с книжно копие на Свещеното писание, можете да си закупите от тук https://bit.ly/3rDCOcN.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.