Нуждата да влияем

0

Изпитваме ли нуждата да влияем на околните? Може би никога не сме се замисляли, че такава нужна съществува. По принцип тя не е непременно нещо лошо, дори можем да погледнем на нея като дарба и ако е балансирана. може да бъде много полезна.  Стр…

Нуждата да влияем

Нуждата да влияем

Нуждата да влияем
Изпитваме ли нуждата да влияем на околните? Може би никога не сме се замисляли, че такава нужна съществува. По принцип тя не е непременно нещо лошо, дори можем да погледнем на нея като дарба и ако е балансирана. може да бъде много полезна.  Стремежът на някой човвек да ни убеди във своята гледна точка може да е именно тази нужда.  Но причините може да са и други – желанието да бъде одобрен, а не отхвърлен; да се чувства компетентен и оценен; стремеж към превъзходство; желание да помогне или да ни предпази да не сгрешим.

 

Потребността да влияем е свързана с начина, по който Бог ни е създал, дарбите, които е положил в нас и качествата, които ни е дал. Това се отнася и за всяка друга потребност, която Бог е поставил в нашата личност.

 

Която и потребност да се стремим да снабдим, трябва да внимаваме това да не е за сметка на другите хора – като ги използваме или нараняваме по някакъв начин.

Дори натрапването на нашата голяма любов и желанието да бъдем близки с някого може да поражда неприятни чувства у другия човек. Затова трябва да уважаваме границите, които другите поставят. Нека да не си мислим, че това, което ние чувстваме, винаги е най-правилното.

 

Обикновено, хора, които имат потребността да влияят, имат доста знания по дадена тема и са надарени да убеждават. Обществото може да се възползва от тях. 

Но, ако тези хора искат на всяка цена да наложат своето мнение и да убедят този, с когото разговарят, че тяхното мнение е правилно; ако късат взаимоотношения, защото убеждението им не е прието, се появява проблем. Това говори за липса на зрялост.

 

Посланието зад тяхното поведение и отношението се свежда до следното: „Аз зная най-добре! Единствено моето мнение е правилно! Аз имам достатъно аргументи, за да защитя тезата си, а ти нямаш! Значи не си прав!“

 

Това вече е признак на гордост и такива хора трябва да напомнят на себе си, че техните способности са дар от Бога, те нищо не са направили, за да ги придобият. Добре е да не забравят, че всичко, което са, дължат на Бога и способностите, които име дал! А и те понякога може да сгрешат!

 

Има друга група хора, които не чувстват никаква потребност да влияят. Те имат какво да кажат; в тях има мъдрост и знания, които да споделят, но просто не чувстват нужда да го правят. Това е другата крайност, защото по този начин лишават околните от своето добро, обогатяващо влияние. Подсъзнателният им стремеж е да не се  натрапват.

 

Има и такива като мен, които биха споделили, ако са сигурни, че има хора, които са заинтересувани от темата и казаното ще им помогне, подкрепи или насърчи. 

Понякога съм вдъхновена да пиша на определена тема, но после си, мисля: „Дали е нужно; дали някой ще има интерес; дали ще е полезно за някого?“

Затова я оставям в архивите си до деня, в който вдъхновението ми се върне и я публикувам.

 

Във всеки един от нас Бог е положил някаква мъдрост и можем да бъдем полезни! Но нека го правим внимателно, тактично, без да притискаме, или грубо да настояваме мнението ни да се приеме.  Истината е, че с настояване не можем да променим никого. 

САМО БОГ МОЖЕ!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.