Молдовските християни и ЕС

0

За молдовските християни присъединяването към Европейския съюз означава свобода.

 

Валериу Гилечи възлага големи надежди на ЕС. Бившият молдовски депутат се надява, че европейските правителствени лидери ще решат да започнат преговори съ…

Молдовските християни и ЕС

Молдовските християни и ЕС

Молдовските християни и ЕС
За молдовските християни присъединяването към Европейския съюз означава свобода.

 

Валериу Гилечи възлага големи надежди на ЕС. Бившият молдовски депутат се надява, че европейските правителствени лидери ще решат да започнат преговори със страната му за присъединяване към Съюза. „Европа е на геополитически кръстопът и ние носим нови консервативни гласове“, казва той.

 

В четвъртък и петък лидерите на ЕС обсъждат присъединяването на Молдова и Украйна на среща на върха. Страните трябва да извървят дълъг път, преди да станат членове на ЕС, но мнозинството от страните искат да започнат преговори. Все още не е ясно дали ще има нужното единодушие. Унгарският премиер Виктор Орбан нарече Украйна „една от най-корумпираните страни“ и заяви, че не подкрепя разширяването на ЕС.

 

Корупцията също е проблем в Молдова, признава Гилечи, който е пастир и президент на Европейското християнско политическо движение (ECPM), партия в Европейския парламент. „Имаме нужда от време да решим този проблем, но всички сме грешни хора; корупцията е навсякъде“, коментира той, имайки предвид текущите разследвания за корупция в ЕП. Твърди се, че Катар е плащал на парламентаристи в замяна на политическо влияние.

 

Римокатолическият евродепутат Ладислав Илчич, хърватин, също споменава за корупция в страните-кандидатки. „Не познавам държава, в която да няма корупция“, твърди той. Хърватия се присъедини към ЕС последна през 2013 г., след като прекара дълго време в чакалнята за борба с корупцията. „Минаха години, но ние станахме членове. И предоставяме тази възможност и на други страни.“

 

Илчич смята, че разширяването на ЕС е особено важно от геополитическа гледна точка: „Населението на Европа намалява и глобалното ни влияние намалява. Ако не предложим нищо на бъдещите страни-членки, те ще се обърнат към Русия или Китай.“

 

Критиците твърдят, че членството в ЕС не трябва да бъде решение за това, но Илчич смята, че присъединяването може да бъде важно за християните в тези страни. „Присъединяването носи свежа кръв и като цяло тези страни са по-консервативни от средното за Европа.“

 

Хърватинът не споделя опасенията, че консервативните ценности в тези страни са изложени на риск в един либерален ЕС. „Европейският съюз е християнски проект“, твърди той. „Много леви политици черпят от Просвещението и цитират свободата като важна основна ценност. Но свободата идва предимно от християнската традиция, а не от исляма или индуизма.“ Илчич признава, че християните в ЕС са подложени на все по-голям натиск, „но такъв беше и Исус. Ние не сме първите“.

 

Въпреки хвалебствените си думи Илчич не е безусловно ентусиазиран по отношение на ЕС. Той вижда нарастващ стремеж за влияние от страна на Брюксел. „Вземете проблемите около сексуалността: някои страни не искат това. Нашето геополитическо влияние намалява, когато ЕС се фокусира върху глупави подходи като този.“ Според хърватския евродепутат християнските ценности са тези, които са направили Европа велика и тези ценности могат да бъдат възстановени само чрез християните, които говорят открито. „Не можем да създадем християнска култура без християнската вяра“, заключава той.

 

Според Гилечи повечето молдовци християни са ентусиазирани да се присъединят. И все пак има и скептици. „За рускоезичните вярващи реториката на Путин за традиционните ценности е привлекателна, въпреки че това влияние намаля след нахлуването в Украйна.“ Това мнение за Русия, според Гилечи, произтича отчасти от носталгията по съветската епоха или „египетския синдром“, както той го нарича: „Бог за една нощ изведе Израел от Египет, но бяха нужни 40 години, за да извади Египет от сърцата на евреите."

 

Според Гилечи членството в ЕС би помогнало най-вече икономически на неговите сънародници. „Много молдовци заминават за ЕС в търсене на работа. Вярвам, че членството дава повече стабилност.“

 

Свободата е това, което го привлича най-много в ЕС. „В ЕС ще имаме не само свобода на религията, но и свободата да се борим за нея. Ако имам тези свободи като християнин, ще бъда доволен,“ заключава Гилечи.

 

Ленард Ниенхиус

CNE News 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.