Нов доклад на няколко християнски организации предупреждава, че до 10 милиона християни могат да бъдат изправени пред депортиране съгласно предложените политики на администрацията на Тръмп – което поражда загриженост за семействата и църквите в САЩ …
Нов доклад на няколко християнски организации предупреждава, че до 10 милиона християни могат да бъдат изправени пред депортиране съгласно предложените политики на администрацията на Тръмп - което поражда загриженост за семействата и църквите в САЩ - въпреки че авторите казват, че целта им не е да заемат политическа позиция, а да подчертаят потенциалното въздействие върху американската църква.
Докладът подчертава, че Библията учи, че има едно тяло на Христос, което „не е съставено от една част, а от много“ (1 Коринтяни 12:13-14) и „Ако една част страда, всяка част страда с нея; ако една част е почитана, всяка част се радва с нея“ (стих 26).
Авторите отбелязват, че имигрантите, които са „неразделна част“ от американските църкви, независимо дали имат постоянен правен статут или не, са уязвими на депортиране. Това излага на риск милиони християни според обещанието на бившия президент Доналд Тръмп да „извърши най-голямото депортиране в историята“.
„Сред тези категории лица, които са изложени на риск от депортиране – ако някоя администрация се стреми да депортира колкото се може повече лица, които са законно в рамките на нейните правомощия, без каквато и да е промяна в законодателството на САЩ – има много християни, като се има предвид, че християнството до момента е религията на голямото мнозинство в тези категории“, пишат авторите на доклада.
„Изчисляваме, че към края на 2024 г. в Съединените щати има повече от 10 милиона християнски имигранти, които са уязвими за депортиране, включително тези без правен статут, както и тези с временен статут или защита, които могат да бъдат оттеглени.“
Много от тези хора живеят с граждани на САЩ в домакинства като законни постоянни жители или с други, които не са изложени на риск от депортиране.
„Въздействието върху американските християнски домакинства надхвърля тези, които са пряко изложени на риск от депортиране“, добавя докладът. „Откриваме, че близо 7 милиона граждани на САЩ християни живеят в същите домакинства като тези, изложени на риск от депортиране. „Повечето от тези граждани на САЩ са съпрузи или непълнолетни деца на имигранта, изложен на риск от депортиране. Въпреки че имигрантът може да бъде изложен на риск от депортиране, гражданин на САЩ съпруг или дете не може да бъде депортиран съгласно законите на САЩ.“
Докладът пояснява, че не се застъпва за конкретна политическа позиция или твърди, че всички депортации са погрешни. „По-скоро нашата цел с този доклад е да поканим американските християни - в нашите конгрегации и в залите на правителствената власт - да признаят това, ако дори малка част от тези, които са уязвими за депортиране, действително бъдат депортирани, последиците са дълбоки – за тези хора, разбира се, но също и за членовете на техните семейства, граждани на САЩ, и тъй като когато една част от тялото страда, всяка част страда с нея, за всички християни "(Битие 1:27, Битие 9:6, Яков 3:9).
„Заповедта на Исус да обичаме ближния си е илюстрирана в притчата за Добрия самарянин, който показа любов и грижа към човек с различна религиозна традиция, защото беше в нужда (Лука 10:25-37)“, продължава докладът. „Нашият призив се простира до тези извън Тялото Христово – но със сигурност включва и тези вътре и много американски християни, подозираме, не са осъзнали, че сред имигрантите, изложени на риск от депортиране, огромното мнозинство – четирима от петима – са събратя християни.“
Докладът очертава правните и лични обстоятелства, пред които са изправени много имигранти, включително тези, които са живели в САЩ от години с временни разрешения. Той представя сценарии, при които депортирането създава сложни дилеми за семейства със смесен статус.
Един такъв сценарий би бил член на семейството да получи заповед за депортиране, което би означавало, че семейството като цяло ще бъде изправено пред дилема. Съпруг, гражданин на САЩ, ще трябва да избира между това да напусне с депортираната си съпруга и по този начин да напусне работата си и средствата за издръжка на семейството. В страната на съпругата си съпругът-американец би могъл да бъде изправен пред същата заплаха от религиозно преследване, което накара съпругата му първоначално да напусне страната си и да се откаже от правата си на религиозна свобода и защитата, предоставени от Конституцията на САЩ.
Решенията стават още по-трудни, когато са замесени деца на американски граждани, се казва в доклада.
„Някои семейства се репатрират като семейство, избягвайки раздялата, но други вземат трудното решение да имат родител, който не е изправен пред депортиране, да остане с децата на гражданите на САЩ или да намерят роднина или дори приемно семейство, което да се грижи за детето, така че да могат да се възползват от относителната безопасност, образователни възможности и икономическо благополучие, налични в Съединените щати, но не и в страната на произход на техните родители“, се казва в доклада.
„Някои родители биха предпочели техният син или дъщеря да останат при близки - роднини или членове на тяхната църковна общност - в Съединените щати, където могат свободно да се покланят на Исус, вместо да пътуват до среда, където християните са изправени пред преследване“, добавя докладът относно плановете за масово депортиране.
Ако църковен пастир бъде депортиран от САЩ, това може да доведе до разпадане на църкви поради липса на лидерство. По същия начин, ако голям брой членове на църквата бъдат депортирани, църквите могат да бъдат затворени. В други случаи страхът от депортиране може изобщо да попречи на някои членове на църквата да посещават службите, което отново засяга цялото паство.“
Като цяло, докладът установи, че 8% от всички християни в САЩ са изложени на риск от депортиране или живеят в домакинства с някой, който е под такъв риск. „Това е един на всеки 12 християни в САЩ - включително един на всеки 18 евангелски християни и почти един на всеки пет католици - които са уязвими от депортиране“.
Според доклада „по-голямата част от лицата, изложени на риск от депортиране, са християни: 80 процента от всички, изложени на риск от депортиране, са християни. Шестдесет и един процента от застрашените от депортиране са католици, 13 процента са евангелисти и 7 процента са привърженици на други християнски традиции.“
CHRISTIAN DAILY INTERNATIONAL