Силата на езика

Думите помиряват различията или усилват несъгласията.„Това, което говорите, да бъде винаги с благодат, подправено със сол, за да знаете как трябва да отговаряте на всекиго“ Колосяни 4:6Езикът е ключово важен за общуването и при координирането на общите усилия. Без комуникация много от усилията ще са напразни, постиженията ще са нищожни, взаимоотношенията тягостни, а неразбирателствата безбройни. […]

The post Силата на езика appeared first on църква Приятели.

Силата на езика

Силата на езика

Думите помиряват различията или усилват несъгласията.

„Това, което говорите, да бъде винаги с благодат, подправено със сол, за да знаете как трябва да отговаряте на всекиго“ Колосяни 4:6

Езикът е ключово важен за общуването и при координирането на общите усилия. Без комуникация много от усилията ще са напразни, постиженията ще са нищожни, взаимоотношенията тягостни, а неразбирателствата безбройни. Не мислим много за думите, но със сигурност често ги използваме. Едно проучване на Калифорнийският университет от 2013 разкрива, че жените изговарят средно по 20 хиляди думи на ден, докато мъжете изговарят средно 7 хиляди думи за същия период. От съображнеия за сугирнуст, ще откажа да коментирам това изследване. 😉 По мое мнеие обаче, ако статистиката включва съобщенията, които изпращаме ежедневно чрез Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat и другите социални мрежи числото ще е много по-високо.

Силата на езикаТова, което казваш има значение, а това как го казваш – дори повече. Многословието и децибелите не са толкова важни, колкото истинността на това, което казваме. Колко по-трудно би било общуването без различните характеристики на общуването и как се чувстваме, когато не разбираме езикът, на който ни говорят. Комуникацията е важна. Общуването, което ни изгражда е ключово важно.

Още от най-ранно детсво човек учи и използва думи и едновременно с това обогатява речника си. Важно е да имаме предвид страхотната и понякога ужасна сила на думите, които изговаряме и възможното въздействие, което те имат върху нас и другите – да помагат или да вредят. „Думите убиват и думите дават живот. Те са или отрова, или сладък плод – ти избираш“ Притчи 18:21 (съвременен превод).

С думите може да нараниш сърцето или да го излекуваш. Думите помиряват различията или усилват несъгласията. Думите изразяват истината или дават глас на лъжата. С тях градиш приятелства или рушиш доверието. Думите насърчават или събарят. Думите поощряват или порицават. Това, което не осъзнаваме е, че когато нараняваме някой с думите си, ние нараняваме и себе си, макар и да не виждаме това веднага. Избирай думите си внимателно. Изговаряй ги с добро отношение.

Може би сте чували, че „дума дупка не прави“, но това всъщност не е вярно, нали? Много от нас носим със себе си думи, изречени отдавна към нас и болката свързана с тях. Понякога изговорени от нас, понякога към нас, лошите думи могат да оставят дълбоки следи, които дълги години да ни измъчват. Необмислените думи обезценяват творческата им сила и възможността да ги използваме градивно.

Божието мнение по този въпрос ясно. „С него благославяме Господа и Отца и с него кълнем човеците, създадени по Божие подобие! От същите уста излизат благословение и проклятие! Братя мои, това не трябва да бъде така“ виж Яков 3:1-11. Бог гледа на думите ти сериозно, защото знае силата и потенциала – за добро или за зло, за полза или за вреда. Той ни предупреждава: „Добрият човек от доброто си съкровище изважда добри неща; а злият човек от злото си съкровище изважда зли неща. И ви казвам, че за всяка празна дума, която кажат човеците, ще отговарят в деня на съда. Защото от думите си ще се оправдаеш и от думите си ще се осъдиш“ виж Матей 12:33-37.

Нека помним, че само със слово Бог сътвори това, което виждаме и познаваме и със слово поддържа творението и до днес. „С вяра разбираме, че световете са били създадени с Божието слово, така че видимото не стана от видими неща“ Евреи 11:3. Ти и аз нямаме тази Божествена творческа сила, но като сътворени по Божия образ трябва да разбираме, че думите ни са много повече от звуци, които изговаряме и после забравяме. В думите има семе за живот и благословение, те носят духовна сила, много по-голяма и динамична от буквите и звуците в нашия език.

Ап. Павел ни предупреди, че Бог претегля думите ни. Тази реалност ни води до молитвата: „Думите на устата ми и размишленията на сърцето ми нека бъдат угодни пред Тебе, Господи, канара моя и избавителю мой“ Псалм 19:14. Това, на което даваш пристан в сърцето си винаги намира начин да се изрази в думите ти. Ето един практичен, угоден на Бога съвет: „Това, което говорите, да бъде винаги с благодат, подправено със сол, за да знаете как трябва да отговаряте на всекиго“ Колосяни 4:6.

Молитвата ми за теб днес е: Да мислиш за силата и потенциала на думите – за добро или за зло.

The post Силата на езика appeared first on църква Приятели.