Българска Християнска Коалиция (БХК) навърши 20 години

0

Българска Християнска Коалиция (БХК) е уникално явление в българския политически живот, с осъзнати библейски социални ценности, доказали своята жизненост в процеса на развитието на човешкото общество. Идеята за консервативна християнска партия се заражда в гр. Ямбол през Виденовата зима на 1997г. с убеждението, че християнската вяра трябва да намери израз в категорична политическа позиция.

След учредителна среща в църква „Живот с Христа” гр. Ямбол, Българска Християнска Коалиция (БХК) е официално регистрирана от Софийски градски съд (СГС) с решение от 12.03.1997 г. по ф.д. номер 2439/1997 г. Създаването на Българска Християнска коалиция не е евангелска политическа приумица, а точка на развитие в новата демократична епоха на християнството в България.

В следващите няколко кратки седмици до изборите през април 1997 год., БХК излиза с предизборна платформа която утвърждава ефективна християн-демократична стратегия и изгражда предизборна мрежа по градове и общини ползваща се с доверие и подкрепа на църковни и извънцърковни общности. Въпреки че среща бюрократични пречки и политическа предубеждения, на парламентарните избори април 1997г. Българска Християнска Коалиция се класира осма с 0.63% от вота – за съжаление, недостатъчни за преодоляването на еднопроцентовата бариера. Двадесет години по-късно, извоюваните през 1997г. 26614 гласа остават най-високия изборен резултат постигнат от християн-консервативна партия в демократична България.

Резултати от Парламентарните избори на 19 април 1997
1. Обединени демократични сили – 2223714 гласа (52.26%)
2. Демократична левица – 939308 гласа (22.07%)
3. Обединение за национално спасение (ДПС) – 323429 гласа (7.60%)
4. Българска евролевица – 234058 гласа (5.50%)
5. Български бизнес блок – 209796 гласа (4.93%)
6. Българска комунистическа партия – 50864 гласа (4%)
7. Обединение за Царя – 46765 гласа (1.10%)
8. Българска Християнска Коалиция 26614 гласа (0.63%)

Програмни акценти на Българска Християнска Коалция
БХК възприема семейството като крайъгълният камък на обществото. Това е мястото където децата се учат на отговорност, ценности и как да живеят като добри граждани. Затова обръщаме сериозно внимание на брака и семейството. На семействата трябва да се осигурят всички необходими условия за да осъществят своята грижа и възпитание. Ние се противопоставяме на политика, която разрушава здравия семеен живот.

БХК е за намаляване на забавленията основани на насилие. Виртуалните убийства и забавлението базирано на насилие предлага неправилни модели на поведение, разрешаване на проблеми и учи нашите деца да приемат насилието като естествена реакция.

БХК предлага обществените радио и телевизия да осигурят достатъчен и пропорционално разпределен достъп на официално регистрираните вероизповедания в Р България. Искаме медиите да се придържат към етичните и морални норми и да не включват в програмите си рушащи семейния и обществен климат предавания.

БХК е решена да работи за опазването на околната среда, поради осъзнаването на отговорностите които имаме пред цялото Творение.

БХК дава сериозен приоритет на интеграцията на хората в неравностойно положение, възрастните и етническите малцинства.

БХК е за социална и екологически отговорна пазарна икономика. Икономическата сигурност и приходи трябва да са резултат от дейност, бизнес или труд.

София, 6 май 1997 – Следва предоставеният за разпространение пълен текст на: ПРЕДИЗБОРНА ПЛАТФОРМА (ЧАСТ ТРЕТА – ПОСЛЕДНА) НА БЪЛГАРСКА ХРИСТИЯНСКА КОАЛИЦИЯ ЗА ПРЕДСРОЧНИТЕ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ЗА 38-О НАРОДНО СЪБРАНИЕ

1. СОЦИАЛНА ПОЛИТИКА

* Българската християнска коалиция (БХК) е за държавно ангажирана защита на социално слабите граждани, като на този етап повече от 80 процента от населението са в тази категория.

* БХК е за обособяване от държавния бюджет на пенсионни фондове, които да се управляват и контролират от работодателите и синдикатите.

* БХК е за специални закони, мерки и грижи за инвалидите с цел тяхното оцеляване и достойно съществуване. Използвайки опита, традициите и изградените контакти с международни християнски институции, БХК ще съдейства за осигуряване на жизненоважни хуманитарни доставки, медицинска помощ и специфично оборудване за инвалидите от цял свят.

* БХК ще провежда християнска социална дейност в домовете за сираци и безпризорни, в старческите домове.

* БХК ще съдейства за хуманитарна помощ от цял свят за облекчаване на положението на хилядите безработни в България.

* БХК ще отдели специално внимание на ромското население, намиращо се в най-критично състояние, и ще съдейства в пълна степен за физическото оцеляване на хората.

* БХК поддържа предлаганите от Българския лекарски съюз реформи в здравеопазването, като на този етап е против въвеждането на платено медицинско обслужване, без да са налице защитните социални мерки за това. Във време, когато хората нямат пари за хляб, платеното медицинско обслужване е равно на геноцид.

* БХК ще гарантира спазването и прилагането на международното и българското трудово законодателство в държавните предприятия и учреждения и най-вече в приватизиращите се и частните фирми.

* БХК ще бъде гарант за това посредством силно влиятелните и авторитетни международни християнски синдикални организации.

2. ВЪНШНА ПОЛИТИКА

* БХК е за пълно интегриране и приобщаване към европейските структури.

* БХК е за пълноправно членство в НАТО.

* БХК е за развиване на равноправни и взаимоизгодни отношения с Русия.

* БХК е за добросъседски приятелски отношения с балканските страни.

* БХК е за установяване на трайни и задълбочени връзки със сродни християнски и демократически организации в европейски и световен мащаб за укрепване на християнството и промяна на негативното отношение на благоденстващия християнски свят към България в положителна посока. Свободният християнски свят ще ни приеме с пълно доверие единствено като християнска България.

* Със своето присъствие в парламента БХК ще спомага за отварянето на България към външния свят и ще допринесе съществено за увеличаване на доверието на международните политически и финансови институции, изграждайки българско християнско лоби сред тях.

* БХК ще подпомага хилядите българи-емигранти в чужбина и ще съдейства за осъществяване на контакти и подпомагането им от християнските общности и организации в много държави по света.

3. ДУХОВНА ПОЛИТИКА

* БХК е за утвърждаване и съхраняване на българските традиции и култура и тяхното отваряне и приобщаване към световните християнски ценности и постижения.

* БХК ще внесе в парламента и ще отстоява приемането на закон за изучаването в училищата и висшите учебни заведения на вероучение за възпитаване на подрастващите и младежите в християнски морал и добродетели. Властващият 52 години в България атеизъм трябва да остане мрачен спомен от нашата история.

* БХК ще съдейства за обучаването на талантливи, финансово нуждаещи се деца и младежи в страната и чужбина и тяхното завръщане и служене на Родината.

* БХК ще отстоява равнопоставеността и свободата на всички вероизповедания и независимостта им от държавата.

* БХК ще работи с всички сили за утвърждаване на християнския морал и вяра сред българския народ, като използва прекия контакт с хората, християнска публицистика, християнски радио и телевизионни предавания за всеки дом.

България ще посрещне достойно 21-ви век само с парламент от политици с християнски морал и духовни ценности.

 

УСТАВ НА БЪЛГАРСКА ХРИСТИЯНСКА КОАЛИЦИЯ

I. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1 (1) Българска християнска коалиция (БХК) е сдружение от личности, приели морално-етичните норми на християнството, като поведение и начин на живот за себе си, приемайки правото на всяка човешка личност на вероизповедание.

(2) Целите, които си поставя БХК са чрез утвърждаване на християнските добродетели в обществото да се гарантира личната свобода на гражданите, да се установи икономическа и политическа стабилност в страната, водещи към просперитет на отделната личност и нацията, като цяло.

(3) Член на БХК може да бъде всеки български гражданин, без разлика на пол, раса, професия и образование, който е приел християнските принципи на поведение и морал за водещи в своя живот.

(4) Не могат да бъдат членове на БХК членове на организации от тоталитарен или национал-социалистически тип.

Чл. 2 (1) БХК е юридическо лице със седалище – гр. София, ул.”Хан Аспарух” 37.

(2) Емблемата на БХК е кръг оцветен в син цвят. В средата на кръга са разположени в щрих очертанията на Република България, оцветени в бяло. Върху белия фон са вписани с главни букви, оцветени в син цвят, инициалите БХК на партията.

(3) Цветовете на БХК са син и жълт.

(4) Знамето на БХК е в син, жълт и син цвят, като върху жълтия цвят е изписано:

БЪЛГАРСКА ХРИСТИЯНСКА КОАЛИЦИЯ

Чл. 3 БХК осъществява своята дейност в съответствие с изискванията на конституцията на България, действуващото законодателство и настоящия Устав.

II. ЗАДАЧИ И СРЕДСТВА ЗА ПОСТИГАНЕТО ИМ.

Чл. 4 (1) Основна цел и задача на БХК е преодоляване на тежката морална, икономическа и политическа криза и по-нататъшното развитие на България, като модерна демократична държава и нейното интегриране в Европейските структури.

(2) За постигане на своите цели и задачи БХК ще се ръководи от християнските добродетели в съответствие с разрешените от закона средства.

Чл. 5 БХК осъществява връзки и контакти с близки на нея национални и международни организации, за изпълнение на целите и задачите си.

III. ЧЛЕНСТВО, ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ЧЛЕНОВЕТЕ

Чл. 6 (1) Приемането на нови членове в БХК става, чрез писмена молба до Общото събрание на секцията, което приема кандидата с обикновено мнозинство.

(2) Когато в дадено населено място няма изградена секция, желаещите да членуват в БХК подават молба до Управителния съвет на БХК, който я приема с обикновено мнозинство.

(3) Всеки член може да напусне по своя воля БХК, като изпрати писмено заявление до Общото събрание на секцията или до Управителния съвет на БХК.

Чл. 7 (1) Всеки член на БХК има следните права:

– да избира и да бъде избиран в ръководните органи

– да участва с право на глас при вземане на общи решения

– да бъде информиран

– да внася предложения в УС на БХК

– да ползва имуществото на БХК по съответния ред

(2) Задължения на членовете на БХК:

– да спазва Устава

– да не уронва с действия или бездействия името и авторитета на БХК

– да плаща всеки месец членския си внос в размер най-малко на 1% от минималната месечна заплата за страната. Освобождават се от задължително плащане на членски внос пенсионери, безработни, срочнослужещи и студенти.

– да се грижи за имуществото на БХК

Чл. 8 (1) Нарушения на Устава на БХК от страна на негови членове се разглеждат и решават на Общо събрание на секцията в едномесечен срок.

(2) Нарушения от страна на членове, приети по Чл. 6 ал.(2), се разглеждат от Управителния съвет в двумесечен срок.

(3) Член на БХК може да бъде изключен в следните случаи:

– при грубо нарушаване на Устава

– при уронване авторитета на партията и злоупотреба с името и нанасяне на морални вреди на БХК.

– при злоупотреба с имуществото на БХК

(4) Мерките по ал.(3) могат да бъдат обжалвани в едномесечен срок пред съответните по-горе стоящи ръководни органи в случаите за Чл. 8 ал.(1) и ал.(2), които се произнасят на следващото си заседание.

IV. УСТРОЙСТВО И ПРЕДСТАВИТЕЛНИ ОРГАНИ

Чл. 9 Органи на управление на БХК са: Общото събрание, Национален съвет, Управителен съвет, Контролна комисия и Председателят.

Чл. 10 (1) Върховен орган на управление на БХК е Общото събрание.

(2) Общото събрание на БХК се състои от всичките делегати, излъчени по ред, определен от Управителния съвет.

(3) Дневния ред на събранието се обявява пред делегатите на ОС, като предложение от Управителния съвет, което се одобрява чрез явно гласуване.

(4) Общото събрание е законно и може да започне, ако присъстват повече от половината от всички делегати.

Чл. 11 (1) Общото събрание се свиква поне веднъж на четири години с решение на Управителния съвет. То може да бъде свикано и извънредно с решение на Националния съвет с мнозинство 2/3 от членовете му или на Управителния съвет с мнозинство 3/4 от членовете му, както и по искане на една десета от членовете на партията.

(2) Общото събрание се свиква чрез писмена покана, отправена до членовете на БХК или до всяка секция. Членовете на БХК или ръководствата на секциите получават писмено известие за определените от Управителния съвет норми на представителство и предложение за дневен ред.

(3) Всеки делегат на Общото събрание има право на един глас. Не се допуска гласуване по пълномощие.

Чл. 12 (1) На всяко Общо събрание се решава по кои въпроси от дневния ред да се гласува явно или тайно.

(2) Явното гласуване става чрез вдигане на делегатска карта, като определени от събранието лица (квестори) извършват броенето. Тайното гласуване се провежда от специално избрана комисия по обичайния ред.

(3) Резултатите от гласуването се обявяват веднага от председателя на събранието.

Чл. 13 (1) Общото събрание се открива от Председателя, Заместник председател или Секретаря, който предлага проект за дневен ред и ръководство на събранието (водещи и протоколчик).

(2) Събранието се ръководи от неговия председател и от избраните водещи. Протоколчикът изготвя протокол, който се подписва от него и Председателя на събранието и се съхранява безсрочно в специална протоколна книга.

Чл. 14 Общото събрание има следните функции:

  1. Взема решение за учредяването на партията, определя насоките на работа в съответствие с основните цели и задачи на БХК.
  2. Взема решения за организиране на необходимите мероприятия.
  3. Решава въпроси за отношенията на партията с други физически и юридически лица, организации, партии и сдружения.
  4. Избира и освобождава Управителния съвет и Контролната комисия.
  5. Взема решения за изменения на приетия Устав и програма.
  6. Взема решения за разпореждане с имуществото на БХК.
  7. Отменя незаконни решения.
  8. Взема решения за създаване на собствен печатен орган в съответствие с действащите нормативни актове и за сдружаване с други обществени организации и юридически лица.
  9. Взема решения за ликвидиране на БХК с мнозинство от 2/3.

Чл. 15 Всички решения на Общото събрание с изключение на изрично упоменатите в този Устав се вземат с обикновено мнозинство.

Чл. 16 Националният съвет се състои от членовете на Управителния съвет и председателите на общинските секции на БХК, след тяхното учредяване.

Чл. 17 (1) Националният съвет се свиква най-малко веднъж годишно от Управителния съвет, както и по искане на 1/3 от членовете му.

(2) Заседанията на Националния съвет са законни, ако присъстват повече от половината от членовете му.

(3) Всеки член на Националния съвет, независимо от представителството си, има право на един глас.

(4) Националният съвет взема решения с явно гласуване и обикновено мнозинство, освен в случаите, изрично упоменати в този Устав.

(5) Заседанията на НС се ръководят от Председателя,

Зам. председател или Секретаря.

Чл. 18 (1) Националният съвет има правата на Общото събрание с изключение на упоменатите в чл. 14 т. 1, 4, 5 и 9 на Устава.

(2) Националният съвет може да попълва Управителния съвет с отделни членове, но не повече от 1/3 от състава му. Той може и да го разширява, но с не повече от двама члена.

Чл. 19 (1) Управителният съвет се състои от не по-малко от 9 члена, които се избират от Общото събрание измежду присъстващите делегати за четири годишен мандат.

(2) Броят на последователните мандати за членовете на Управителния съвет е неограничен.

Чл. 20 Функции на Управителния съвет

  1. Представлява БХК съгласно Устава.
  2. Привежда в изпълнение решенията на Общото събрание.
  3. Координира дейността на секциите в съответствие с Устава.
  4. Взема решения и се грижи за имуществото на БХК.
  5. Свиква Общото събрание и подготвя неговите заседания.
  6. Съхранява архива на БХК.
  7. Избира от членовете си Национален Изпълнителен съвет до 7 души и извършва оперативни дейности между две събрания на Управителния съвет, като се отчита пред него.
  8. Взема решения за наемане на помещения и сгради, формира постоянни и временни комисии, назначава и освобождава административни длъжности.

Чл. 21 (1) Заседанията на Управителния съвет са законни, ако присъстват повече от половината от членовете му. Могат да присъстват членове на БХК като наблюдатели, както могат да се канят и не членуващи в БХК, като експерти и гости.

(2) Решенията на Управителния съвет се приемат с обикновено мнозинство при явно гласуване, освен в случаите, представени в Устава, или ако не вземе друго решение.

(3) Ако член на Управителния съвет отсъства по неуважителни причини на три поредни заседания, то членството му се замразява с квалифицирано мнозинство от 2/3 от членовете на УС до следващото Общо събрание на БХК със съответното намаляване на кворума УС.

Чл. 22 (1) Управителният съвет избира и освобождава Председател, Зам. председатели, Секретар и Координатори, които са членове на Изпълнителното бюро.

Избирането или освобождаването на Изпълнителното Бюро се провежда с тайно гласуване и мнозинство 2/3 от членовете на Управителния съвет.

(2) Председателят, Зам. председателите и Секретарят се утвърждават от Общото събрание с обикновено мнозинство при явно гласуване. По същия начин се утвърждава и тяхното освобождаване.

(3) Управителният съвет се свиква от Председателя поне веднъж месечно. Той може да бъде свикан и от 1/3 от членовете му.

Чл. 23 Председателят има следните функции:

  1. Събира Управителния съвет на заседание.
  2. Ръководи заседанията на Управителния съвет.
  3. 3. Представлява партията пред държавните органи, организации, партии, всички юридически и физически лица. В негово отсъствие той се замества от всеки от заместник-председателите или от Секретаря на БХК.

Чл. 24 Секретарят има следните функции:

  1. Събира и съхранява всички предложения на членовете на партията и ги внася за обсъждане в Управителния съвет.
  2. Отговаря за съхранението на протоколите на Общото събрание и Управителния съвет. Отговаря за съхранението на архива и кореспонденцията на партията, както и за съхраняване на печата на партията.
  3. Координира работата на Управителния съвет и партията.
  4. Осъществява връзки със секциите на БХК и съдейства за тяхното изграждане и организационна дейност.

Чл. 25 (1) БХК се изгражда от секции по териториален принцип.

(2) Всяка секция се учредява от най-малко 10 члена.

(3) Секциите се разпускат по решение на Общото събрание на секцията, взето с 2/3 мнозинство.

(4) Всяка секция се утвърждава от Председателя, Заместник председателя или Секретаря.

(5) Секциите на БХК са самостоятелни и равноправни.

(6) Системни нарушения на Устава и програмни положения от някоя секция или нейни членове се разглеждат от Националния съвет, който се произнася за членство на секцията в БХК.

Чл. 26 (1) Секциите имат Общо събрание, което се състои от всички членове на секцията. За провеждане на Общо събрание на секцията е необходимо присъствието на повече от половината от членовете на секцията.

(2) Секциите избират председател и секретар, които организират дейността на секциите.

Чл. 27 БХК има Контролна комисия, която се избира от Общо събрание с тайно гласуване, за срок от четири години и се състои от най-малко 3 души.

Чл. 28 (1) Членовете на Контролната комисия избират помежду си председател.

(2) Решенията на Контролната комисия се вземат с обикновено мнозинство, освен в предвидените от Устава случаи.

Чл. 29 Контролната комисия има следните функции

– извършва ежедневни проверки на архива и на всички документи, свързани с имуществото на партията, финанси, вещи и други.

– докладва резултатите от проверките пред Общото събрание.

V. ИМУЩЕСТВО И СРЕДСТВА НА БХК

ФИНАНСОВА ДЕЙНОСТ

Чл. 30 (1) Цялата дейност на партията се осъществява на основата на самофинансиране, самоиздръжка и стопанска сметка.

(2) Средствата на партията се формират от

– членски внос

– помощи, дарения и завещания

– доброволни вноски от членовете

– приходи от обществена дейност или от дейности, осъществявани чрез сдружение с други юридически лица

– държавно или обществено целево финансиране или кредитиране

– от приходи на стопански единици за спомагателна дейност

(3) Секциите отчисляват половината от събрания членски внос за общото финансиране на партията, а останалите средства се изразходват по решение на секциите.

(4) Управителният съвет се отчита пред Общото събрание за финансовата си дейност, а ръководствата на секциите – пред секционните събрания.

Чл. 31 (1) Начините за набиране и изразходване на средствата на партията се уреждат в правилник, който се изработва от Управителния съвет и се утвърждава от Националния съвет.

(2) В съответствие с правилника партията образува свое имущество или наема такова, когато е необходимо за реализиране на нейните цели и задачи.

(3) Длъжностните лица, които право да се разполагат с паричните средства на секциите и Управителния съвет, се начисляват на тях в съответствие с правилника.

(4) Имуществото на БХК се управлява от представителните органи, съгласно Устава и законите на страната.

VI. ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ДЕЙНОСТТА

Чл. 32 (1) БХК може да прекрати дейността си само с решение на Общото събрание, съгласно чл. 14 т. 9 от Устава или по реда на чл. 22 от ЗПП.

(2) В случай на ликвидиране на партията, средствата и имуществото й се реализират в съответствие с действащото законодателство.

VII. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл.33 Българската християнска коалиция се създава в съответствие с раздел III чл. 143-146 от Закона за лицата и семейството и по чл. 1 и чл. 3 на основание на параграф 3 от Закона за политическите партии.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.